FOTO/ Anglia e nis mbarë Europianin, mundin Kroacinë 1-0 në shtëpi

Nuk ka të ndalur Anglia e cila debuton edhe në Eruopian ashtu si kishte mbëritru deri në këto finale, me fitore, duke mundur në këtë permierë Kroacinë.

Kjo ishte ndeshja e parë e grupit “D”, e cila u dominua nga djemtë e Sauthgate, por pjesa e parë u mbyll në barazim 0-0.

Me fillimin e së dytë në skenë hyri ylli i “Manchester Cityt”, Raheem Sterling. Sulmuesi mori mrekullisht një vertikalizim në qendër të zonës dhe tundi rrjetën në minutën e 57’.

Raheem Sterling scored the winning goal as England beat Croatia 1-0 at a sunny Wembley to begin their Euro 2020 bid well

Një gol me shumë peshë për Anglinë, që i jep tre pikë shumë të rëndësishme për kualifikimin nga grupi.

Pak më pas pati një shqetësim për Kane, i cili është përplasur me shtyllën në tentativën për të shënuar gol, por gjithçka kaloi pa probleme.

The Three Lions took the lead just ten minutes after half-time when Sterling slammed home Kalvin Phillips' cool run and pass

Trajneri Southgate, në të 82’ e zëvendëson me Bellingham. Anglezët arrin të mbajë avantazhin deri në fund, teksa Kroacia ishte e pafuqishme për të marrë të paktën një barazim. Fitore me një gol, por me shumë vlera për anglezët.

Në të njëjtin grup me ta janë edhe Çekia me Skocinë, të cilat ndeshjen tyre të parë do ta luajnë ditën e nesërme.

Sterling congratulated Phillips (left) after scoring the goal - the Leeds man beat a couple of defenders before playing him in

England could have added more to their tally as captain Harry Kane spurned a good chance to double the hosts' lead

England's assist maker and clean sheet vindicated Phillips' (middle) and Kieran Trippier (right) selection on Sunday

Tyrone Mings (left) was another player Southgate put his faith in to excel at the back during the Wembley victory

Phil Foden had the best chance of the first-half, striking the inside of the post by cutting inside and curling with his left foot

Croatia did very little to test the England back line with captain and talisman Luka Modric (above) rather ineffective