Hello

Kategori: Investigim

FOTO+VIDEO/ Naftë apo turizëm? ‘Shell’ po i vë ‘kazmën’ perlës së natyrës shqiptare! Në Grykën e Këlcyrës vijojnë shpimet. Banorët në panik…

Shqipëria edhe gjatë kësaj fushate elektorale u promovua si një “superfuqi rajonale turizmi” nga Partia Socialiste që fitoi mandatin e tretë, madje edhe shumë projekte në “3D” u prezantuan nga kryeministri Rama, në funksion të “ëndrrës turistike”. Porte jahtesh, aeroporte,…

Investigimi i ‘Fiksit’/ Si iket nga Shqipëria në BE edhe në kohë pandemie duke paguar 1200 euro. Nuk ka nevojë për dokumente shoqërues

Me rënien e pandemisë masat që shtetet e BE-së morën për të ulur numrin e infektimeve ishte ndalimi i lëvizjeve drejt tyre. Por kjo nuk ndaloi agjencitë e shumta që operojnë si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë për ta…

Jo vetëm ushqimet! Në Tiranë edhe insekticidet në supermarkete janë të skaduara. Ja ku ka ndodhur…    

Janë të shumta rastet kur këto javë edhe me nisjen e stinës së nxehtë, qytetarët po ankohen për ushqimet e skaduara apo të prishura, që shpesh u ka ndodhur të blejnë nëpër supermarketet e kryeqytetit. Jo më larg se dje,…

Vjedhja e të dhënave personale/ ‘Priza.al’ e denoncoi e para me skemën e ngritur nga ‘Fondi Besa’. Tani e konfirmon edhe Sali Berisha    

Prej tre muajsh “Priza.al” mori guximin që të denonconte një mega-skandal të tjetërsimit të të dhënave personale dhe të vjedhjes së tyre, për mijëra qytetarë nga një institucion që në dukje ishte tepër “prestigjioz”. Është fjala për institucionin e mikrofinancimit…

Tronditëse në ‘Fiks Fare’/ Si u paguan vrasësit profesionistë me 15 mijë euro për ‘kokën’ e qytetarit nga Orikumi. Policia nuk kap autorët

“Fiks Fare” denoncoi mbrëmjen e së enjtes një skandal në qytetin e Vlorës, ku një person kërkoi ndihmën e emisionit investigativ, pasi policia lokale nuk vepronte. Në datën 12 prill 2021, në banesën e z.Artan Xhelili në qytetin e Orikumit…

VIDEO EKSKLUZIVE/ Xhelal Mziu “maskon” ushtarët e Agron Kuliçit si blerës votash për Partinë Socialiste

E reklamuar si “aksion” për mbrojten e votës, ndalimi i një automjeti në Dibër ishte thjesht show i Xhelal Mziut me ushtarët e Agron Kuliçit. Pas verifikimeve që “Priza.al” bëri për ngjarjen në fjalë, rezulton se personat në automjet janë…

Investigimi/ Punësime të paligjshme në kohë fushate, drejtoresha i fshihet gazetarëve të ‘Fiksit’  

Edhe pse ligji e ndalon punësimin për fushatë elektorale një specialiste rezulton e punësuar me kontratë provizore në Drejtorinë Rajonale të Kulturës në Shkodër. Gjithashtu kjo specialiste është punësuar pa u vlerësuar dosja e saj apo e konkurrentëve të tjerë….

Skandali/Sigurimet e Shkodrës i japin qytetarit vitet e punës së një të vdekuri

Ded Ndreni nga Shkodra, ankohet në Fiks Fare se mungesa e librezës së punës, i ka vështirësuar verifikimin e viteve te punës. Sipas tij ISSH Shkodër, pas kërkesës që ai ka bërë i ka nxjerrë vërtetimin e një personi tjetër,…

Ekskluzive/ Teknologjia ‘5G’ maskohet brenda ‘shtëpisë së Zotit’ në Tiranë. ‘Priza.al’ siguron FOTOT skandaloze

Në mbarë botën debati mbi teknologjinë 5G, si dhe mbi ndikimin e saj në përhapjen e koronavirusit të ajër është në kulmin e tij. Shumë media ndërkombëtare e kanë censuruar këtë lajm kundrejt pagesave marramendëse dhe protestat masive ndaj kësaj…

Skandali/ Akuzoi kolegen se liroi shoferin që iu mori jetën 7 personave, KPK ndëshkon gjyqtarin e Gjirokastrës (aksidenti/video)

Ndodh edhe kështu. Një histori përplasjesh për një vendim gjykate, ndodhur vite më parë mes kolegësh, ka sjellë edhe një përplasje të dytë me Komisionin e Posaçëm të kualifikimit. Historia që ka fut në sherr gjyqtarët është një nga më…

E bëri ‘gropë’ lumin Shkumbin/ Reagon kompania që gërryente inertet pa leje: Nuk e dinim që nuk kishim më licencë…  

Emisioni “Fiks Fare” transmetoi para disa ditësh gërryerjet në lumin Shkumbin, që bëheshin nga firma “AGED”, e cila sipas autoriteteve shtetërore është e palicencuar. Sipas shkresës që emisioni “Fiks Fare” trasmetoi, një shkresë e dërguar nga Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes…

‘Projektet e zhvillimit’ që po varrosin monumentet e natyrës/ Me paratë e taksapaguesve FSHZH ngre pistë helikopterësh dhe mol jahtesh për resortin ‘Green Coast’

Fondi Shqiptar i Zhvillimit po investon paratë publike në ndërtimin e një piste helikopterësh, një moli jahtesh dhe shërbimesh të tjera mbështetëse pranë resortit luksoz “Green Coast” në Palasë – ndërkohë që institucionet shtetërorë bënë një sy qorr ndaj dëmtimit…

INVESTIGIM/ Nuk mjafton ‘Rruga e Arbrit’, Rrok Gjoka i ‘zhvat’ qeverisë dhe ARRSH-së edhe 5.5 miliardë shtesë për ‘Kardhiq-Delvinë’  

Kompania “kampione” e ndërtimit të rrugëve kombëtare në vendin tonë “Gjoka Konstruksion”, e cila është e preferuara e qeverisë dhe agjencive në vartësi të saj për dhënie tenderash me vlera kolosale, së fundi ka bërë edhe një tjetër ‘gol’. Kjo…

Kriza “Rinas”, kontrollorët s’paguajnë dot kreditë e larta, i kërcënon Përmbarimi!

Duket si një lojë e kurdisur nga një sërë elementësh, përfshi edhe mekanizma shtetëror, por ajo që në fakt fshihet në pjesën e ‘nëndheshme’ të kësaj proteste është një fakt individual që lidhet me mirëqenien e trazuar të kontrollorëve. “Priza.al”…

INVESTIGIM 30/ Skandali i ‘Fondit Besa’. Ja si Banka e Shqipërisë bashkëpunon me Bajram Muçën

Banka e Shqipërisë është institucioni qendror dhe kryesor që siguron stabilitetin financiar të vendit dhe një prej detyrave të saj është edhe të parandalojë ose të mos lejojë zhvillimin e aktiviteteve mashtruese financiare. Kjo gjë është përshtatur në legjislacionin e…

INVESTIGIM 29/ Si mohon prokurori Ylli Bashaj hetimin e policisë për mashtrim, për të mbrojtur Bajram Muçën e ‘Fondit Besa’  

Në Shqipëri nuk është thënë më kot ajo shprehja se “paraja e hedh ujin në hava”. Kështu ndodh edhe me institucionet e drejtësisë si Prokuroria dhe Gjykatat, që të ndodhura përballë presionit të parasë, mbyllin jo më një por të…

Investigimi në ‘Fiks Fare’/ Subjekti privat gërryen lumin dhe merr inerte pa leje, IKMT dhe policia veprojnë pas sinjalizimit

Në kohë fushate elektorale gjithmonë në Shqipëri ka prevaluar informaliteti, abuzimi, vjedhja dhe moszbatimi i ligjit. Por në jo pak raste nuk ka munguar as masakra mjedisore nga ana e njeriut mbi natyrën dhe pronën e përbashkët. Në “Fiks Fare”…

INVESTIGIM 28/ Pseudonime ‘007’ dhe email-e ‘filanfisteku’… Si mësohen punonjësit e ‘Fondit Besa’ të mashtrojnë në emër të klientëve    

Nëse keni aplikuar dikur apo së afërmi për një kredi sado simbolike pranë “Fondit BESA” mos u çudisni në se nuk ju mbarojnë telashet dhe problemet. Por nëse keni ndër mend që të aplikoni aty për një kredi, më mirë…

INVESTIGIM 27/ Skandali ‘Besa’. Ja si prokurori Ylli Bashaj, viktimën e bën fajtore    

Në Shqipëri mund të të ndodhi gjithçka, madje edhe më e pabesueshmja. Si nuk e besoni? Po po! Ky është vendi i çudirave të mëdha dhe ato që janë më të pabesueshmet, befas bëhen realitet. Ka shumë raste kur një…

INVESTIGIM 26/ Skandali me ‘Fondin Besa’. Si oficerja e kredisë hapi profil në ‘e-Albania’ në emër të klientes    

“Fondi Besa” nuk pushon së çudituri shqiptarët me thagmat që u përgatit sidomos atyre që guxojnë të bëhen për një arsye ose një tjetër klientë tëë këtij institucioni mikrofinanciar. Në disa investigime, pak javë më parë, “Priza.al” solli një fakt…

INVESTIGIM 25/ Si e mësoi juristi nga Tirana supervjedhjen nga ‘Fondi Besa’, kur kandidoi për magjistrat

“Fondi Besa” institucioni i mikrofinancave që duhet të ishte korrekt si një bankë, prej vitesh ka kryer abuzime në përmasa të mëdha me klientët e tij. Këtu nuk e kemi fjalën për klientët që janë mashtruar nga sekserët e Fondit…

INVESTIGIM 24/ Skandali i ‘Fondit Besa’. Si i vodhën juristit paratë e pronës kolateral të kredisë (Dokumentet)

Sa keq që në “Fondin Besa” kanë menduar se nuk mund të dalin në dritë dokumente për ta dhe se mediat nuk kanë më se çfarë të shkruajnë…. Mbase kjo do të ishte e mundur po të kishte vetëm disa…

Zbulohet aplikacioni “BLU” i Partisë Demokratike për “thithjen” e votës

Fushata elektorale për zgjedhjet e 25 prillit ka kohë që ka nisur, edhe pse jo zyrtarisht. Partitë janë në garë të ethshme për të rimarrë apo marrë pushtetin, ndërkohë që përdoren të gjithë mekanizmat e mundshëm për të rrëmbyer votat…

‘Makthi’ i pacientëve/ Si i ka rrëshqitur ‘Spitali Amerikan’ gjykatave… por njëra e detyroi të dëmshpërblejë me 500 mln lekë pacienten e dëmtuar    

“Spitali Amerikan” mund të thuhet me plot gojë se ka vendosur sot “hegjemoninë” në tregun mjekësor jo publik në vend. Në disa raste sipas akuzave që janë bërë prej konkurrentëve, “Spitali Amerikan” me anë të konkurrencës së pandershme, apo mbështetjes…

Skandali me ‘Spitalin Amerikan’, 1 vit pandemi, 1 vit abuzime

“Spitali Amerikan” është kthyer tashmë në një monopol të sektorit privat spitalor në vend, pasi me blerjen edhe të spitalit grek “Hygea”, si dhe me ikjen e spitalit italian “Salus”, kjo kompani ka mbetur pa konkurrentë në treg. I vetmi…

Skandali me Spitalin e Traumës/ Afera e disa qeverive me ‘Spitalin Amerikan’ në kurriz të pronave publike dhe qytetarëve

Politikanët janë të gatshëm që në këmbim të parave të shesin dhe të japin çdo gjë, edhe kur ajo gjë ka interesa të larta për vendin. Një rast i tillë është edhe afera që është sofistikuar dhe trashur vit pas…

INVESTIGIM 23/ Audio-regjistrimi: Punonjësit e ‘Fondit Besa’ sqarojnë skemën mashtruese ‘Fond-Notere-BKT’    

Të tjera fakte tronditëse që zbulojnë mega-mashtrimin financiar të “Fondit Besa” vijnë sot në pjesën e dytë të audio-regjistrimit që “Priza.al” sjell ekskluzivisht sot. Gjatë bisedës të zhvilluar në njërën prej zyrave të degëve të “Fondit Besa” në zonën e…

INVESTIGIM 22/ Audio-regjistrimi: Punonjësit e degës pranojnë të paktën 70 të mashtruar nga ‘Fondi Besa’  

Skandali financiar i nisur prej të paktën 10 vitesh nga “Fondi Besa” me kredi fiktive që kanë kapur në “çark” mijëra klientë në të gjithë vendin, vijon dhe është tepër i sofistikuar. Në mbi 20 botime, “Priza.al” ka zbardhur këtë…

Raporti që zbardh skandalin/ E ka zaptuar prej 11 vitesh Spitalin e Traumës, KLSH: ‘Spitali Amerikan’ fiton milionat nga shfrytëzimi i pronës publike

Në Shqipëri çdo gjë mund të ngjasë dhe mund të bëhet realitet kur e gjen gjuhën me politikanët në pushtet dhe i paguan ata… Kjo gjë ka ndodhur edhe me pronën publike, pasuri të popullit shqiptar, të vetmin për nga…

Vijnë ‘të reja’ me etiketë/ Skandali se si shqiptarët blejnë pa e ditur goma që dëmtojnë mjedisin dhe automjetet  

Prej disa ditësh tashmë kemi shkruar se në vendin tonë vijon e pa shqetësuar kontrabanda me goma të përdoruara automjetesh, të cilat pasi rivishen këtu në vend, shiten për të reja. Por ajo që kemi mësuar kohët e fundit është…

Skandali me parkimin e ‘Ish-Ushtarakut’/ Ja sa fut ne xhep ‘Spitali Amerikan’ nga prona publike

Spitali Universitar i Traumës në Tiranë, dikur ish-Spitali Ushtarak, përveç problemeve bazike që ka në kushte dhe pajisje, prej vitesh tani ka edhe problemin e pushtimit nga “Spitali Amerikan”. Ky i fundit, i favorizuar nga qeveritë e ndryshme, jo vetëm…

INVESTIGIM/ Kontrabanda vazhdon në Shqipëri, por gomat e përdorura mund edhe t’ju vrasin

Janë të shumtë drejtuesit e automjeteve që këto ditë kanë shkruar në rrjetet tona sociale, pas publikimit të disa lajmeve të “Priza.al” për kontrabandën e gomave të përdorura në vend. Më të shumtë janë shoferët profesionistë, ata të taksive apo…

Investigim VIDEO+AUDIO/ Skandali në Spitalin e Traumës. ‘Spitali Amerikan’ zhvat edhe 100-lekëshat e parkimit

Nëse ju bie udha apo halli ju çon (largqoftë) në Spitalin e Traumës në Tiranë, përveç problemeve bazike aty, një hall vërtet i madh është edhe se nuk ke ku të lësh automjetin. Një drejtuesi automjeti që për çdo rast…

INVESTIGIM/ Si hyjnë në Shqipëri dhe si rivishen gomat e automjeteve që shiten për të reja

Shqipëria është kthyer prej shumë vitesh në një “parajsë” të produkteve jo cilësore, atyre false, por edhe atyre produkteve që nën etiketën apo markën e një kompanie të njohur, falsifikohet në vend dhe shitet për origjinale. Një situatë e ngjashme…

Bajram Muça mashtron stafin se e mbylli ‘Priza.al’, por skandali i ‘Fondit Besa’ vjen me fakte të reja

Mashtrimi financiar i bërë në gati 10 vite nga “Fondi Besa” me pastrim parash në shuma marramendëse por edhe me implikimin e mijëra qytetarëve të pafajshëm dhe të pambrojtur vijon. Edhe pse për mbi 20 numra, “Priza.al” ka sjellë fakte,…