Hello

Kategori: Rajon

Krimi që tronditi Greqinë/ Mediat publikojnë pamjet 3D. Flet burri i 20-vjeçares së vrarë: Grabitësit kur u larguan folën gjuhën e tyre  

Vrasja e një nëne të re 20-vjeçare në Greqi para syve të burrit dhe foshnjës së saj, vijon të jetë kryelajmi në shtetin fqinj me Shqipërinë. Mediat greke kanë ndërtuar pamjet 3D nga krimi i rëndë që tronditi Greqinë, ku…

Aksident në Serbi/Autobusi del nga rruga, dy vajza ‘fluturojnë’ nga dritarja

Një aksident ka ndodhur në Serbi, ku janë përfshirë një autobus dhe dy automjete. Bëhet me dije se aksidenti është shënuar në autostradën afër Bubanj Potok në Beograd të Serbisë. Autobusi ka rrëshqitur nga korsia e trafikut dhe ka depërtuar…

“Ata na lidhën, kur erdhi policia e kuptova se më kishte vdekur gruaja”, 32-vjeçari flet për masakrën brenda shtëpisë së tij

Ngjarja e rëndë e ndodhur në Athinë, vazhdon të mbetet ende e pazgjidhur. Kujtojmë se hajdutët hynë në shtëpinë e çiftit Charalambos Anagnostopoulos dhe Caroline Crouch, duke lënë të vrarë këtë të fundit. Sot, 32 vjeçari i cili i mbijetoi…

Ekzekutimi i biznesmenit shqiptar në Maqedoni, ngjarja merr një tjetër rrjedhë. Ja çfarë detajesh jep policia

Biznesmeni shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Kamer Idrizi, 43-vjeç, u ekzekutua mbrëmjen e djeshme. Detaje të reja kanë dalë lidhur me ekzekutimin e tij, ndërsa në momentin ku ndaj tij u hap zjarr ishte në makinë së bashku me nipin….

U qëllua 80 herë në drejtim të makinës së tij, ky është 43-vjeçari që u ekzekutua në Shkup

Mbrëmjen e djeshme u ekzekutua me 80 plumba Kamer Idrizi në Butel të Shkupit, Maqedoni. 43-vjeçari, emër i njohur për policinë për precedentët e mëparshëm penalë. Ai ka ndërruar jetë rrugës për në spital si pasojë e plagëve të marra….

Vrasja makabre në Greqi/Pse grabitësit mbytën 20-vjeçaren, kur kishin armë me vete? Shteti “ngrihet” në këmbë

Kur policët hynë në shtëpinë e Caroline Crouch në Greqi, ata panë 20-vjeçaren të shtrirë, të lidhur dhe të vdekur, ndërsa vajza e saj 11-muajshe qante me të madhe dhe përplaste duart duke u përpjekur të zgjonte nënën e saj….

‘Të hapen doganat me Shqipërinë’/ Kërkesa e papritur e deputetëve të ‘Demokracisë së Re’ për qeverinë e Athinës

Deputetët e Demokracisë së Re të zonës së Follorinës dhe Kosturit, Janis Antoniadhis dhe Zisis Tsigalajas, kanë kërkuar nga Sekretaria e Përgjithshme e Mbrojtjes Civile, të rishikohet vendimi për hapjen e doganës së Kristalopigjise (Kapshticës), “Tre Urave” dhe të “Qafë…

Strategjia ‘origjinale’ e fqinjit tonë Verior për të tërhequr turistët e huaj  

Për të mbajtur në këmbë ekonominë e vendit dhe për të përfituar sa më shumë nga industria turistike, shumë vende të rajonit të Ballkanit po bëjnë oferta nga më të ndryshmet. Fqinji ynë verior, Mali i Zi, që edhe pse…

“Çmendet” Greqia, hedh 300 mijë € për kokën e grabitësve-monstra që vranë studenten britanike

Ngjarja që ka tronditur Greqinë mëngjesin e djeshëm, ka kaluar kufijtë e tokës helene. Duke qenë se viktima e atij akti brutal është një vajzë vetëm 20 vjeç, studente nga Anglia, situata është ngritur në nivel ndërkombëtar, ndërkohë që Greqisë…

“Të tre grabitësit, me të shkuar kriminale”, policia jep detaje tronditëse lidhur me vrasjen e 20-vjeçares në Greqi

Grabitësit të cilët i morën jetën një 20-vjeçare në Greqi kanë qenë profesionistë dhe me një të shkuar kriminale. Autorët duket se e kishin mirëmenduar aktin e rëndë të vrasjes së nënës së një fëmije 11 muajshe, ndërsa e mbytën…

FOTO/ Boloria që tronditi sot Greqinë dhe botën. Gruaja u torturua dhe u mbyt nga emigrantë grabitës para bashkëshortit dhe foshnjës  

Ajo ishte një vajzë shumë e bukur dhe një mama e mirë e një foshnje 11-muajshe. Ajo ishte gruaja e një piloti avionësh civilë dhe çifti ishte vërtet nga ata që janë për t’u pasur zili. Por fati i keq…

Ministri i Jashtëm gjerman bisedë me Kurtin: Dialogu me Serbinë, vendimtar për përparimin e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas, ka telefonuar sot kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Kryediplomati tha se vendi i tij dp që të sigurojë një perspektivë brenda Bashkimit Evropian për shtetet e Ballkanit Perëndimor, teksa dialogu me…

E rëndë në Greqi/ Grabitësit futen në shtëpi dhe torturojnë 20-vjeçaren për vdekje

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në një shtëpi në Glyka Nera, në Greqi. Disa persona të armatosur kanë hyrë me forcë brenda në shtëpi duke thyer dritaren e katit të parë. Të vendosur për të marrë…

Zaev: Shkupi dhe Tirana të mos ndahen në rrugën drejt BE-së

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të vazhdojnë së bashku rrugën e integrimit evropian, apo njëkohësisht t’i nisin bisedimet për anëtarësim në BE, tha kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, pas takimit të hënën në Bruksel me presidenten e…

Njohje reciproke apo…? Administrata Biden i ‘shtrin dorën’ Grenellit: Marrëveshja e tij për Kosovën dhe Serbinë do të zbatohet  

Albin Kurti shpresonte se kërkesa e SHBA-së për zbatimin e Marrëveshjes së Washingtonit të ketë kaluar me administratën e Donald Trumpit, por nuk është kështu. Edhe pas periudhës së administratës së Dondald Trump, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë që…

Serbët në Veri të Kosovës nuk i kursejnë plumbat për ish-deputeten shqiptare që ishte duke bërë hiking në natyrë  

Kishin zgjedhur të shijonin një ditë fundjave ndryshe, duke shijuar bukurinë e bjeshkëve shqiptare, por befas janë gjendur nën breshërinë e plumbave të serbëve. Kjo gjë ka ndodhur me një grup shqiptarësh nga Kosova, të cilët janë sulmuar nga disa…

Mali i Zi vendos të mjekojë falas turistët që infektohen me COVID-19

Autoritetet qeveritare të Malit të Zi kanë marrë një vendim të rëndësishëm në prag të sezonit turistik. Qeveria ka vendosur të trajtojë falas turistët e huaj që mund të infektohen me COVID gjatë qëndrimit të tyre në vend, dhe të…

Aksident i shumëfishtë në Kosovë, lëndohen 13 persona

Një aksident i shumëfishtë ka ndodhur sot në Kosovë ku trembëdhjetë persona kanë mbetur të lënduar në një aksident që ka ndodhur në fshatin Grackë e Vjetër në Lipjan. Mediat kosovare bëjnë me dije se lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja…

Anita Haradinaj: ‘Nusja e Komandantit’ është titulli më me nder që mbaj!

Anita Haradinaj ka treguar detaje të reja nga jeta e saj private dhe marrëdhënia që ka me bashkëshortin e saj, Ramush Haradinajn. Ajo gjithashtu ka prekur dhe kohën e luftës, ku tha se ajo vetë në atë kohë jetonte në…

Ekzekutohet biznesmeni grek, një vit më parë i vranë gruan

Biznesmeni i njohur grek, Dimi Korfiati, është ekzekutuar mesditën e sotme. Ai është qëlluar nga një person i panjohur në oborrin e zyrës së tij. I ndjeri kishte shkuar në zyrën e kontabilitetit, për të diskutuar rreth një programi financimi,…

Pranga 60-vjeçarit, prodhoi dhe shiti diploma të falsifikuara

Një 60-vjeçar në Malishevë është vënë në pranga, pasi ka prodhuar dhe shitur diploma të falsifikuara. Policia ka zhvilluar një kontroll në një agjenci turistike në Malishevë, ku u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale diploma të…

VIDEO/Sherr mes deputetëve në Parlamentin e Kosovës

Seanca e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë pasi disa nga deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës, janë përplasur me ministrin e Bujqësisë, Faton Peci si dhe disa deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje. Incidentit i parapriu një debat i ashpër në mes…

Vuçiç : Kush bën vaksinën anti-covid në Serbi do të marrë shpërblim nga qeveria

Presidenti Vuçiç ka deklaruar se çdo qytetar që është vaksinuar me të paktën një dozë vaksine anti-covid do të shpërblehet me 25 euro. Serbia ka vendosur të paguajë 3000 dinarë si shpërblim për përgjegjësinë gjatë pandemisë. Shteti serb është në…

Arrestohet trafikanti shqiptar në Itali, lëvizte në mbrëmje pas orës policore

Një 24-vjeçar shqiptar është arrestuar nga karabinierët në Venecia të Italisë. Shqiptari me vendbanim në Noalen, vëzhgohej prej ditësh nga policia, pasi lëvizte në orët e vona të natës duke mos respektuar orën policore. Policia italiane ndoqi shqiptarin, e ky…

Fatura 6 mujore e Hagës, 1.5 milion Euro për avokatët e ish-krerëve të UÇK-së

Rreth 1.6 milionë euro është fatura që ka paguar buxheti i Kosovës  në 6 muaj për mbrojtjen e krerëve të UÇK-së në Gjykatën Speciale në Hagë. Më konkretisht nga buxheti i Kosovës janë paguar 1 milion e 578 mijë e…

Kadri Veseli kthehet në Kosovë

Për shkak të gjendjes jo të mirë shëndetësore të të atit, ish-kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, është liruar nga Haga ku po mbahej në paraburgim si i dyshuar për krime lufte, dhe është kthyer në Kosovë. Ai…

“E vrava se më bëri magji!” Dëshmia tronditëse e shqiptarit, pasi ekzekutoi punonjësin e qendrës shëndetësore në Greqi

Çështja e magjisë ka ndikuar tek mendësia e shumë njerëzve, që të kryejnë krime të rënda. Një shqiptar nuk e ka menduar dy herë, por ka vrarë një 60-vjeçar grek, pasi pretendonte se i ndjeri i bënte magji. 32-vjeçari shqiptar,…

“Tash nji vit m’pikoi gjak zemra që s’mujta me t’ardhë të varri”, aktori i shtruar në spital, kujton vajzën e ndjerë

Aktori Çun Lajçi është infektuar nga koronavirusi, e ndërsa nuk po e kalon aq lehtë. Ai ndodhet i shtruar në repartin e Pulmologjisë në Kosovë, ndërsa këto ditë në kujdesin e mjekëve janë edhe periudhë reflektimi. Këto ditë nuk kanë…

Haradinaj i rikthehet idesë për bashkim kombëtar

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka sfiduar sërish ndërkombëtarët, teksa ka përmendur bashkimin kombëtar. Haradinaj ka thënë se nëse i nuk i mundësohet Kosovës anëtarësimi në OKB dhe NATO, alternativa më e mirë është bashkimi me Shqipërinë. Këto komente Haradinaj…

Profesori amerikan: Dokumenti “non-paper” është në interes të Serbisë

Njohësi i çështjeve politike të Ballkanit, Daniel Serwer, pretendon se dokumenti jozyrtar, i ashtëquajturi “non-paper” është më shumë në interes të Serbisë se sa të Kosovës. Profesori amerikan ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç kishte të drejtë kur…

Regjistrohen 1391 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Greqi

Greqia ka regjistruar 1391 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit, nga të cilat 2 u identifikuan pas kontrolleve në portat e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 346 422. Numri i pacientëve të trajtuar me…

Kërcënoi të ëmën me thikë pasi nuk i dha 5 euro për të blerë birra, ja çfarë vendosi gjykata

Një rast i pazakontë ka ndodhur në Ferizaj, ku djali ka kërcënuar me jetë të ëmën dhe motrën se nëse nëse nuk i jepnin lekët për birra, do i vriste. Agresori, në 26 prill, në shtëpinë e nënës së tij,…

Kryeministri Albin Kurti premton rritjen e pagës minimale

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot në ditën e punëtorëve, ka premtuar rritje të pagës minimale në 250 euro. Kurti ka shkruar në ‘Facebook’ se qeveria e tij do të marrë masa që të sigurojë që çdo vend pune të…

Protesta në Kosovë për 1 Maj, kërkohet rritje e pagave për punëtorët e sektorit privat

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat e Kosovës po zhvillon një protestë sot më 1 Maj, që përkon dhe me Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve, duke kërkuar më shumë të drejta për punëtorët e sektorit privat në vend. Jusuf Azemi, udhëheqës…

Greqia vendos rregulla të reja karantine për shqiptarët

Ministria e Mbrojtjes në Greqi ka prezantuar masat e reja që do të jenë në fuqi deri në datën 14 maj, për të bërë të mundur parandalimin e Covid-19. Përsa i përket Shqipërisë, shteti helen ka vendosur një karantinë 14…