Hello

Kategori: Ekonomi

FOTO+VIDEO/ Naftë apo turizëm? ‘Shell’ po i vë ‘kazmën’ perlës së natyrës shqiptare! Në Grykën e Këlcyrës vijojnë shpimet. Banorët në panik…

Shqipëria edhe gjatë kësaj fushate elektorale u promovua si një “superfuqi rajonale turizmi” nga Partia Socialiste që fitoi mandatin e tretë, madje edhe shumë projekte në “3D” u prezantuan nga kryeministri Rama, në funksion të “ëndrrës turistike”. Porte jahtesh, aeroporte,…

Konurbacioni Tiranë-Durrës mban 90% e ekonomisë/ Arsyeja se përse po zbrazen qytetet e tjera të vendit

Emigracioni dhe lindjet e pakta po tkurrin ndjeshëm popullsinë e së fundmi shqetësues po konstatohet edhe migrimi i brendshëm, që po çon drejt boshatisjes qytetet e vendit. Eksperti për ekonominë Adrian Civici, shpjegon se, tendenca për t’u zhvendosur nga zonat…

Sezoni turistik/ Rikthehen vizitorët izraelitë, sot fluturimi i parë direkt Tel Aviv- Tiranë

Shqipëria është bërë një vend tërheqës jo vetëm për pushues dhe turistë nga vendet e rajonit, por edhe nga Lindja e Mesme, ku më kryesorët duket se janë ata nga Izraeli. Kompania Ajrore e Izraelit ka njoftuar se, do të…

Njihuni me këmbimin valutor, 13 maj 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros. Ndërkohë, franga zvicerane, dollari dhe paundi britanik kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:         …

A po kthehet Shqipëria në një Offshore?  Vendi po prodhon monedha virtuale ‘Bitcoin’. Katërfishohet çmimi i pajisjeve prodhuese  

Kartat grafike për kompjutera janë një nga pajisjet më të kërkuara të momentit në pikat ku tregtohen pajisjet kompjuterike. Por për çfarë përdoren? Pjesa më e madhe e kërkesave janë për prodhimin e monedhave virtuale. Tregtuesit e këtyre pajisjeve tregojnë…

Njihuni me këmbimin valutor, 12 maj 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e dollarit dhe euros. Ndërkohë, franga zvicerane dhe paundi britanik kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:       …

Raporti i GI: Paratë e drogës në Shqipëri pastrohen në ndërtim

Fondet e siguruara kryesisht nga tregtia ndërkombëtare e drogës pastrohen në sektorin e ndërtimit dhe turizmit në Shqipëri, raportohet në një studim të Iniciativës Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar (Global Initiative against Transnational Organized Crime – GI) për rajonin…

Njihuni me këmbimin valutor, 11 maj 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e dollarit dhe euros. Ndërkohë, franga zvicerane dhe paundi britanik kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:       …

Investigimi i ‘BOOM’/ Skandal me sigurinë ushqimore! Supermarketet fshijnë rregullisht datat e skadencave në produkte. AKU-ja është zhdukur

Duke përfituar edhe nga stina zgjedhore ku si gjithmonë dalin jashtë funksionit të gjitha institucionet shtetërore dhe ligjore, supermarketet janë mbushur plot me ushqime të skaduara por me data të “rregulluara”. Sa të sigurta janë produktet që konsumojmë, është pyetja…

Ndërtimet shtohen, por qytetarët nuk e “duan” më Tiranën

Kryeqyteti i vendit është përfshirë në një bum ndërtimesh vitet e fundit, por po bëhet gjithnjë e më pak i preferueshem për banorët e rinj. Në të dhënat e fundit për popullsinë më 2021 INSTAT raportoi se popullsia e kryeqendrës…

Shpenzimet ‘rrudhën dorën’/ Pandemia detyroi individët dhe bizneset të bëhen më kursimtarë  

Pandemia e koronavirusit e shoqëroi situatën e pasigurtë të shëndetit në mbarë botën edhe me një krizë ekonomike që kulmoi vitin e kaluar, duke i detyruar individët dhe bizneset që të bëhen më kursimtarë. Referuar të dhënave nga Banka e…

Njihuni me këmbimin valutor, 9 maj 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e dollarit. Ndërkohë, franga zvicerane, euroja dhe paundi britanik ka shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:         …

Njihuni me këmbimin valutor, 8 maj 2021

Në kursin e këmbimit valutor sot vihet re një rënie e lehtë e euros, paundit britanik dhe dollarit. Ndërkohë franga zvicerane ka shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:         …

Pandemia i bëri individët dhe bizneset më kursimtarë

Kriza ekonomike e vitit të kaluar i bëri individët dhe bizneset më kursimtarë. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se gjashtëmujori i dytë i vitit 2020 solli një zgjerim të mëtejshëm të pozicionit financiar të individëve si kreditorë neto…

Njihuni me këmbimin valutor, 7 Maj 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros, paundit britanik dhe dollarit. Ndërkohë, franga zvicerane ka shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:         …

Kursi i këmbimit/ Rënie e lehtë e euros dhe frangës zvicerane

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe frangës zvicerane. Ndërkohë, dollari dhe paundi britanik kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:       …

Njihuni me këmbimin valutor, 5 Maj 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe frangës zvicerane. Ndërkohë, dollari dhe paundi britanik kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:       …

Këmbimi valutor, 4 maj 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe frangës zvicerane. Ndërkohë, dollari dhe paundi britanik kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:       …

Shqiptarët shpenzuan 566 mln euro për blerjen e pronave jashtë vendit

Blerjet e pronave jashtë vendit shënuan një nivel rekord në vitin 2019 me një rritje vjetore mbi 44 për qind. Të dhënat janë bërë publike nga INSTAT ndërkohë që shihet një rritje e madhe nga viti në vit! Kështu mësohet…

‘Bilbil-fryrësit’: Vetëm 7 ‘spiunime’ në shtet vitin e kaluar për abuzime

Prej vitit 2016 kur u miratua ligji “Për sinjalizimin dhe mbrojtjen e sinjalizuesve” që mbikëqyret nga Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave, institucionet shtetërore me më shumë se 80 punonjës dhe ato private…

Njihuni me këmbimin valutor, 2 Maj 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe frangës zvicerane. Ndërkohë dollari dhe paundi britanik kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:       …

‘Në Shqipëri, Dubai i vogël i Mesdheut’/ Intervista e investitorit Alabbar në CNN për investimin 2.5 mld dollarë në Portin Detar të Durrësit

Për investimin 2.5 miliardë dollarë të Portit të Durrësit nga Mohamed Alabbar themelues dhe pronar i kompanisë EMAAR, është folur në median prestigjioze CNN. Mohamed Alabbar në intervistën për CNN teksa e quan vendin tonë “Europa e re” thotë se…

Vrojtimi i BSH, çmimet e banesave u rritën 11.3% krahasuar me një vit më parë

Çmimet në tregun e pasurive të paluajtshme u rritën më tej në gjashtëmujorin e dytë të vitit të kaluar. Sipas Bankës së Shqipërisë, indeksi Fischer i çmimeve të banesave për të gjithë territorin e vendit u rrit me 6.2% krahasuar…

Njihuni me këmbimin valutor, 1 maj 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e paundit britanik dhe euros. Ndërkohë dollari dhe franga zvicerane, kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:       …

‘Rreth 500 mijë shqiptarë emigruan nga 2010-a deri në 2019-ën’/ Studimi i ekspertëve të Vjenës që sjell fakte tronditëse për Shqipërinë  

Që Shqipëria është boshatisur në dekadën e fundit dhe hemorragjia njerëzore po vazhdon, kjo nuk përbën më një dukuri, por një objekt të mirëfilltë studimor nga institute shkencore në mbarë botën. Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës përllogariti se…

Njihuni me këmbimin valutor, 30 prill 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e paundit britanik dhe euros. Ndërkohë, dollari dhe franga zvicerane kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:       …

Tatimet sqarojnë se cilët individë duhet të bëjnë deklarimin e të ardhurave personale

Individët rezidentë në Republikën e Shqipërisë, të cilët gjatë vitit 2020 kanë realizuar të ardhura, nga të gjitha burimet, brenda dhe jashtë Shqipërisë, në shumën 2,000,000 (dy milionë) lekë e më tepër, kanë afat të fundit datnë 30 Prill 2021…

Borxhi Publik, rritje rekord gjatë fushatës! 

Borxhi publik i vendit pësoi një rritje jo të zakonte në tremujorin e parë të vitit 2021 në kulmin e fushatës zgjedhore. Sipas të dhënave të zyrtare të Ministrisë Financave, stoku i borxhit publik u rrit në janar-mars me 45,7…

Njihuni me këmbimin valutor, 24 prill 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e paundit britanik. Ndërkohë dollari, euroja dhe franga zvicerane kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:         …

Çmimet e shportës vijojnë rritjen/ INSTAT: Ritmet më të ngadalta se në Europë  

Produktet e shportës ushqimore që shënon kufirin bazë të mbijetesës janë shtrenjtuar në dy muajt e fundit, kjo edhe prej mungesës së vëmendjes së institucioneve shtetërore që janë përfshirë nga fushata zgjedhore. Por i vetmi “lajm i mirë” për Shqipërinë…

Zgjerohet defiçiti buxhetor, Shqipëria ka një nga nivelet më të larta në Europë!

Në të gjithë botën deficitet buxhetore të qeverive u rriten gjatë vitit të kaluar si rrjedhojë e krizës pandemike. Sipas të dhënave të Eurostat, në vitin 2020, deficiti buxhetor në zonës së euros ashtu edhe i BE u rrit ndjeshëm…

Po planifikoni të udhëtoni drejt Italisë? Vjen njoftimi i rëndësishëm: Edhe test negativ, edhe karantinë e detyrueshme…  

Të gjithë qytetarët që do të udhëtojnë në drejtim të Italisë duke nisur që nga dita e sotme, duhet të kenë shumë parasysh disa rregulla të reja që sapo janë vënë në përdorim. Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka publikuar një…

Kriza nuk e uli konsumin/ Importi i karburanteve kapi rekorde historike në janar-mars  

Importet e mallrave të akcizës janë rigjallëruar gjatë muajit mars duke arritur nivelet e parakrizës raportojnë të dhënat zyrtare nga Tatimet dhe Doganat. Rritje më të lartë shënuan importet e karburanteve të cilat arritën rekorde historike gjatë gjithë periudhës së…

Njihuni me këmbimin valutor, 21 prill 2021

Në kursin e këmbimit valutor sot vihet re një rënie e lehtë e dollarit dhe euros. Ndërkohë paundi britanik dhe franga zvicerane kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:       …

Njihuni me këmbimin valutor, 20 prill 2021

Në kursin e këmbimit valutor sot vihet re një rënie e lehtë e dollarit dhe euros. Ndërkohë, paundi britanik dhe franga zvicerane kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valutor të përditësuar: Dollari:       …