Hello

Kategori: Aktualitet

Ulen infektimet por jo humbjet e jetës/ MSH: Ja sa të infektuar dhe sa persona nuk ja dolën në 24 orët e fundit nga Covid-19  

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar shifrat e fataliteteve dhe të rasteve të reja gjatë 24 orëve të fundit. Sipas MSH, 3 persona kanë humbur jetën gjatë orëve të fundit, ndërsa janë regjistruar 45 raste të reja. Njoftimi i Ministrisë së…

Basha vizitë në Kryegjyshatën Botërore: Paqe dhe gëzim në zemrat e shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demoktratike, Lulzim Basha ka vizituar sot Kryegjyshatën Botërore të Bektashinjve në festën e Fiter Bajramit. Bashën e ka shoqëruar dhe bashkëshortja e tij Aurela, ndërsa ka uruar besimtarët në këtë ditë të shenjtë për ta. “Bajram të…

VIDEO/”Kapa burrin në krevat me një femër, i nxora jashtë para komshinjve siç i ka bërë nëna”

E ftuar në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, ka qenë Driola një grua 45 vjeç e cila ka rrëfyer historinë e jetës së saj dhe vështirësitë që ka kaluar në jetë. Ajo tregon se u largua nga familja e…

“Fajin nuk e ka shteti, por shoqëria. E lanë 30 minuta pa e çuar në spital”, Stresi rrëfen detaje tronditëse për vrasjen e 27-vjeçarit

27-vjeçari Mehmet Qema nga Hasi, u vra me një plumb në gjoks nga shoku i tij Marjus Dema. Viktima në foto, Mehmet Qema Ndonëse u dërgua me urgjencë në spital, por nuk ka mundur t’i mbijetojë plagëve, pasi plumbi i…

Vrau shokun e tij, prokuroria kërkon burg për Marjus Demën

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar masën ‘arrest me burg’ për Marjus Demën me akuzën e ‘vrasjes me dashje’ të Mehmet Qemës dhe ‘armëmbajtje pa leje’. Arma e sekuestruar tip pistoletë është dërguar në laboratorin e policisë për t’u ekzaminuar nëse…

Gazetari zbulon të pathënat e atentatit në Vlorë: Bledar Birçaj ka qenë drejtor banke

Bledar Birçaj që u vra në Vlorë, ka qenë drejtor banke. Gazetari Jul Kasapi, i ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, ka zbuluar detajet e pathëna të atentatit. Viktima në makinë ka qenë i shoqëruar nga dy persona të…

VIDEO/ Besimtarët myslimanë kremtojnë sot Fiter Bajramin, mbushin sheshin “Skënderbej”

Besimtarët myslimanë festojnë sot Fiter Bajramin, pas 30 ditëve të agjërimit në muajin e shenjtë të Ramazanit. Me rastin e kësaj ditë shumë të rëndësishme në kalendarin fetar mysliman, mijëra besimtarë shqiptarë kanë mbushur mëngjesin e ditës së sotme sheshin…

Raporti i DASH-it për lirinë e besimit vë re probleme të trashëguara në Shqipëri dhe në Kosovë

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë, që përfshinë të dhëna për gjendjen e lirisë së besimit në 200 shtetet e territore dhe dokumenton shkeljet e kryera nga…

‘Probleme mendore’/ 40-vjeçari tentoi të vetëdigjej, reagon Komuniteti Mysliman

Një incident ndodhi këtë mëngjes në sheshin ‘Skënderbej’, ku një person tentoi të vetëdigjej pas faljes së Namazit të Fiter Bajramit. 40-vjeçari me iniciale B.G., ka hyrë mes besimtarëve dhe ka tentuar të vetëdigjet duke bërtitur se “nuk ka Zot”….

‘Të hapen doganat me Shqipërinë’/ Kërkesa e papritur e deputetëve të ‘Demokracisë së Re’ për qeverinë e Athinës

Deputetët e Demokracisë së Re të zonës së Follorinës dhe Kosturit, Janis Antoniadhis dhe Zisis Tsigalajas, kanë kërkuar nga Sekretaria e Përgjithshme e Mbrojtjes Civile, të rishikohet vendimi për hapjen e doganës së Kristalopigjise (Kapshticës), “Tre Urave” dhe të “Qafë…

Vrasja e Everest Çakës/ Avokati Vishaj bënë deklaratën e fortë: U bë nga ‘Forca Speciale’. Gazetarët, përgjegjës sepse…

Avokati Saimir Vishaj, duke komentuar vrasjen e Everest Çakës në Elbasan, tha gjatë emisionit Live se, duke analizuar dhe tipologjinë e autorëve, deklaroi se vrasja është bërë nga profesionistë duke shkuar edhe më tej, duke i cilësuar si Forca Speciale….

Vendim i veçantë për fëmijët e bluzave të bardha të rëna në krye të detyrës/ Rama: Ndihmë e posaçme deri në moshën 18-vjeçare

Në Ditën Ndërkombëtare të Infermierëve, kryeministri Edi Rama, zbuloi edhe vendimin e parë që do të marrë, kur të krijojë qeverinë e re. Në fjalën e tij, Rama, shprehu vlerësimet më të larta për të gjithë infermierëve, teksa nderoi me…

VIDEO+16/ Ishte me shpejtësi skëterrë! Momenti i tmerrshëm kur ‘i forti’ i Yzberishtit përplaset për vdekje në bulevardin ‘Migjeni’  

KUJDES! Pamje të rënda +16! Një ditë pasi ai humbi jetën në mënyrë tragjike jo nga plumbat e hasmit, por nga një aksident banal që u shkaktua për shkak të shpejtësisë, kanë dalë edhe pamjet e videos. Pamjet e tmerrshme…

Lajme të mira nga Ministria e Shëndetësisë, bie ndjeshëm numri i personave të prekur me COVID-19

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, raportohet një ulje rekord e pacientëve të infektuar. Në 24 orët e fundit janë kryer 2707 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 42 qytetarë. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, betejën…

Çfarë përfitojnë Shqipëria e Kosova nga rregullorja e re e Covid-19 për hyrjet në Gjermani

Qeveria gjermane ka miratuar sot (12.05.) një urdhëresë me rregulla për hyrjet në Gjermani gjatë pandemisë së Covid-19. Në bazë të rregullores së re, personat e vaksinuar dhe ata që e kanë kaluar Covid-19 nuk duhet të testohen më kur…

Situatë e përmirësuar me pandeminë/ Nxënësit do shkojnë në shkollë edhe ditën e shtunë

Për të zëvendësuar ditët e humbura në fillim në nisjes së procesit mësimor në janar 2021, bëhet me dije se nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazeve do të zhvillojnë mësim për 4 të shtuna me radhë. Kujtojmë këtu se në…

Fiter Bajrami/ Kreu i KMSH uron besimtarët: Paçim të gjithë sa më shumë mbarësi

Kreu i Komuniteti Mysliman, Bujar Spahiu ka uruar sot të gjithë besimtarët myslimanë. për festën e Fiter Bajramit. Në një postim në Facebook, Spahiu ka thënë se gjatë muajit të Ramazanit ai ka takuar shumë persona që agjëronin, të cilët…

Vrau shokun me pistoletë/ Miqtë e 27-vjeçarit: Ishte gjallë, askush nuk e prekte me dorë

Dy ditë më parë, Mehmet Qema, 27-vjeç, u vra me armë zjarri nga miku i tij, i cili kishte më pak se një muaj që ishte kthyer nga Britania. Marjus Dema, 28 vjeç, i mori jetën. Ai ishte miku i…

“Tentoi ti hynte me dhunë në shtëpi”, e reja denoncon 34-vjeçarin në Skrapar

Një 26-vjeçare ka kallëzuar një 34-vjeçar në policinë e Skraparit, pasi e ka përndjekur, ngacmuar dhe ka tentuar të hyjë me dhunë në banesën e saj. Ky shtetas ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj familjarëve të tij, në mënyrë…

Degradon sherri me nënën, 20-vjeçari e plagos me pirun në bark

Një i ri ka rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi ka dhunuar të  ëmën e tij dhe më pas e ka plagosur. Bëhet fjalë për një 20-vjeçar, i cili akuzohet se ka dhunuar nënën e tij fizikisht dhe…

“Do hidhem nëse nuk nënshkruhet kontrata”, qytetari negocion me policinë

Paraditen e sotme, blutë e Tiranës u vunë në lëvizje pasi morën njoftimin se një shtetas do hidhej nga lartësia e një ndërtese, nëse nuk plotësohej kërkesa e tij e cila kishte të bënte me një kontratë pune. Shtetasi me…

Të pathënat e përplasjeve gjakësore në Elbasan!

“Si u shua familja Mahmuti! Historia e një prej masakrave më monstruoze në Elbasan për të cilën policia heshti dhe solli një gjakderdhje të pashoqe në vend!”   Ishte 19 marsi i 2011! Në të zbardhur, vendi do të tronditej…

Një qytetar kërcënon se do të hidhet nga ndërtesa në qendër të Tiranës

Një qytetar kërcënon se do të hidhet nga lartësia. Qytetari ndodhet në një ndërtesë në qendër të Tiranës. Personi në fjalë pretendon se nuk i është firmosur një kontratë pune. Mësohet se forca të shumta policie dhe ato zjarrfikëse kanë…

Prostitucion në Tushemisht/Arrestohen katër persona, mes tyre pronari dhe administratorja e hotelit

Policia ka goditur një tjetër rast të shfrytëzimit të prostitucionit, në një hotel në Pogradec. Për pasojë janë arrestuar katër persona, mes tyre pronari dhe administratorja e hotelit. Pas një pune hetimore disa javore, janë vënë në pranga katër shtetas….

Arrestohet ‘taksisti’ që shpërndante drogë në zonën e plazhit, policia zbulon ‘rrjetin’. Pranga 4 personave

Në sajë të operacionit të koduar “Taksisti”, policia e Durrësit ka vënë në pranga 4 shtetas për posedimin e 900 gramë lëndë narkotike kokainë. Nga ana e uniformave blu është bërë e mundur arrestimi në flagrancë i shtetasve E. Sh.,…

Vrasja te 5 Maji, policia e Tiranës del në deklaratë 24 orë pas ngjarjes

 Kur kanë kaluar plot 24 orë nga vrasja e Mehmet Qemës, 27 vjeçarit nga Kruma e Hasit, policia e Tiranës reagon me anë të një njoftimi për shtyp. Në të njofton se janë arrestuar 6 persona dhe po hetohet në…

Plagosje me armë zjarri në Korçë, policia: Dyshohet për vetëplagosje

 Orëve të vona të mbrëmjes policia e Korçës është njoftuar se në spitalin rajonal ka shkuar i plagosur me armë zjarri një person. Menjëherë është nisur policia dhe prokurori i gatshëm për të marrë informacionet e para dhe dëshminë e…

Ekzekutimi i Çakës/Si nisi hakmarrja e përgjakshme me 10 persona të vrarë në 10 vjet

Pak ditë më parë në Elbasan u tha se mbërritën tre prokurorë belgë. Ata qëndruan për katër ditë rresht duke hulumtuar dhe marrë informacion në lidhje me vrasjen e Arjan (Ardit) Spahiun. U tha se belgët e hetimit kishin mbërritur…

Me FOTO/ Ja kush ishin bashkëshortët Silvana dhe Everest Çaka që i’u bë atentat në Elbasan. Burri mbante dy identitete…  

Atentati i një ore më parë i ndodhur në qytetin e Elbasanit në lagjen “Skënderbej” në rrugën “Mbretërore” edhe pse nuk ka një autor, ka tashmë emrat dhe pamjet e viktimave të tij. I ekzekutuar në vend nga ky atentat…

Elbasan/ Dalin detaje nga krimi i fundit. U ekzekutua në makinë në prani të bashkëshortes. Viktima ishte Everest Çaka  

Kanë filluar të zbardhen detajet e para nga atentati i pak çasteve më parë në qytetin e Elbasanit. Personi që ka mbetur i vrarë i qëlluar brenda automjetit të tij tip “Opel”, mësohet se është shtetasi Everest Çaka. Ai  është…

Arma kërcet ngado…/ Në Elbasan ekzekutohet një person në lagjen ‘Skënderbej’. Shoqërohej nga një femër

Në 4 ditët e fundit kanë qenë të shumta rastet e vrasjeve apo aksidenteve në mbarë vendin, ku duket se sezoni i ri i verës po vjen më i nxehtë seç duhet. Pas Vlorës edhe Tiranës ku në 48 orët…

FOTO+VIDEO/ Ja hodhi burgut, i shpëtoi hasmit, por… ‘kapo-ja’ i bandës së Yzberishit humb jetën në aksidentin tragjik

Ai ishte një person i konsideruar si i “rrezikshëm” nga të gjithë, në të gjithë atë që njihet si zona e Yzberish-Astirit, i njohur dhe i skeduar nga policia, por ishte i lirë dhe i pa ngacmuar. Megjithatë të gjithë…

Falja, në sheshin ‘Skënderbej’/ Komuniteti Mysliman i Shqipërisë vjen me njoftimin zyrtar për festën e ‘Fitër Bajramit’  

Qytetarët e Tiranës dhe jo vetëm do të mbushin që në mëngjes herët të ditës së enjte sheshin qendror të kryeqytetit, atë “Skënderbej”, por jo për të protestuar për zgjedhjet, por për t’iu falur Zotit. Po, sepse kur na ndajnë…

Jo vetëm ushqimet! Në Tiranë edhe insekticidet në supermarkete janë të skaduara. Ja ku ka ndodhur…    

Janë të shumta rastet kur këto javë edhe me nisjen e stinës së nxehtë, qytetarët po ankohen për ushqimet e skaduara apo të prishura, që shpesh u ka ndodhur të blejnë nëpër supermarketet e kryeqytetit. Jo më larg se dje,…

Bien shifrat e infektimeve, rekord shërimesh nga koronavirusi në Shqipëri

Ndryshe nga muajt e fundit, duket se Shqipëria po ‘merr frymë’ nga pandemia. Në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 50 qytetarë. Sakaq, 4 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin. Bëhet…