Hello

Kategori: Politike

Rama për “Financial Times”: Shqipëria është një demokraci adoleshente, po rritet

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka dhënë një intervistë sot për prestigjiozen ‘Financial Times’, ku ka folur për integrimin e vendit të tij në BE. Rama e ka quajtur Shqipërinë një demokraci adoleshente që ka probleme, dhe se për të…

Përçarje brenda partisë/ Grupimi “për PD-në” reagon ashpër ndaj Bashës

Grupimi “për PD” ka reaguar ashpër ndaj kryedemokratit Lulzim Basha, duke thënë se nuk mund të përdorë institucionet vendimmarrëse si vegla. Grupimi për PD-në ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Lulzim Basha, sipas të cilëve po keqpërdor institucionet drejtuese…

A do të shkojë në Komisionin Hetimor? Meta: Vazhdojmë festën, mbarësi e gëzim të gjithëve!

Besimtarët myslimanë festojnë sot një ditë të rëndësishme për kalendarin islamik, Fiter Bajramin. Besimtarët myslimanë kremtojnë festën e Fiter Bajramit pas 30 ditëve të agjërimit, në muajin e shenjtë të Ramazanit. Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një vizitë në…

Spartak Ngjela lëshon deklaratën ‘bombë’: Bledar Birçaj mund të jetë vrarë nga vetë shteti

Bledar Birçaj u vra në Vlorë në lagjen “Hajro Çakëri” në një atentat të mirëorganizuar. Dy persona të maskuar i dolën në rrugë dhe e qëlluan me kallashnikov, ndërsa viktima po udhëtonte me makinën e tij. Birçaj ndërroi jetë menjëherë….

Vendim i veçantë për fëmijët e bluzave të bardha të rëna në krye të detyrës/ Rama: Ndihmë e posaçme deri në moshën 18-vjeçare

Në Ditën Ndërkombëtare të Infermierëve, kryeministri Edi Rama, zbuloi edhe vendimin e parë që do të marrë, kur të krijojë qeverinë e re. Në fjalën e tij, Rama, shprehu vlerësimet më të larta për të gjithë infermierëve, teksa nderoi me…

‘Sa më shpejt negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut…’/ ‘VOA’ zbulon dokumentin e brendshëm të BE-së  

Në një dokument të brendshëm të Bashkimit Evropian të parë nga Zëri i Amerikës, thuhet se njerëzit në vendet e Ballkanit Perëndimor po përjetojnë një ndjenjë zhgënjimi të thellë lidhur me procesin e zgjerimit të BE-së. Raporti identifikon si faktorë…

Atentatet që tronditën vendin/ Meta: Revanshi i krimit, kërkon masa reaguese

Duke marrë shkas nga situata e nxehtë kriminale në vend, presidenti Meta ka kërkuar marrjen e masave të menjëhershme. Meta ka kërkuar që të ndalohen sa më parë autorët e këtyre krimeve. Vendi ynë nuk ka gjetur qetësi nga atentatet…

Krimet zgjedhore, kryeprokurori Çela thirrje të gjithë prokurorive të vendit

Prokurori i përgjithshëm Olsian Çela, ka kërkuar një hetim transparent sa i takon krimeve zgjedhore. Në një prononcim për mediat nga qyteti i Durrësit, ai ka inkurajuar të gjitha prokuroritë e rretheve gjyqësore në vend, që të hetojnë rastet në…

Familja Berisha nën hetim nga SPAK për pastrim parash, përgatit kundërsulm të egër ndaj prokurorëve!

Nga: Adriatik Doçi  Dy investigime të Report Tv mbi korrupsionin madhor të Familjes Berisha dhe pastrimin e dyshuar të parave përmes investimit në pasuri të paluajtshme, kanë vënë lëvizje SPAK-un. Për herë të parë, Prokuroria e Posaçme po heton lëvizjen…

PD denoncon me emra në KAS personat që pretendohet se blenë vota në Gjirokastër: Kanë lidhje me Shullazin

Partia Demokratike ka kontestuar rezultatin e zgjedhjeve në 9 qarqe të vendit. Në mbledhjen e KAS, përfaqësuesi i PD-së, Ivi Kaso tha se në fushatën e PS-së janë angazhuar persona të njohur si pjesëtarë të bandës së Emiljano Shullazit. Emrat…

Rama takim në Dajt me ministrat

Kryeministri Rama po zhvillon sot një mbledhje informale me kabinetin e tij qeveritar në një lokal në Dajt. Në këtë takim, që Rama e ka kthyer në traditë dhe e zhvillon gjithmonë pas proceseve zgjedhor, mësohet se të gjithë ministrat…

Ministri i Jashtëm gjerman bisedë me Kurtin: Dialogu me Serbinë, vendimtar për përparimin e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas, ka telefonuar sot kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Kryediplomati tha se vendi i tij dp që të sigurojë një perspektivë brenda Bashkimit Evropian për shtetet e Ballkanit Perëndimor, teksa dialogu me…

“Europa është detyrim ndaj fëmijëve tanë”, Rama : BE po tregohet dritëshkurtër me ne

Kryeministri Rama, ka qenë i ftuar në televizionin EuroNeës Europe, në emisionin “Global Conversation”, ku foli në lidhje me integrimin e Shqipërisë në BE. Kreu i qeverisë tha se Europa nuk është thjesht një qasje politike dhe strategjike, por është…

Pas zgjedhjeve, Basha zbret në terren: Rezultati nuk do të njihet kurrë, do të vazhdojmë betejën!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zbritur në terren pas dorëzimit të dosjeve në KQZ për rezultatin e 25 prillit, ku kërkuan përsëritjen e zgjedhjeve në 9 qarqe të vendit. Basha ka vizituar qytetin e Durrësit sot, ku zhvilloi…

Meta reagon i alarmuar: Shqipëria nuk meriton të jetë lavatriçe e pastrimit të parave, SPAK s’duhet të mbyll sytë

Në një studim të Iniciativës Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar për rajonin e Ballkanit, thuhet se fondet e siguruara kryesisht nga tregtia ndërkombëtare e drogës, pastrohen në sektorin e ndërtimit dhe turizmit në Shqipëri. Në lidhje me këtë çështje…

“Një ekspertizë e mirë të hedh matanë, një ekspertizë e keqe të varros”, Spartak Braho i “tërheq veshin” Komisionit për Metën

Kryetari i Komisionit Hetimor për shkarkimin e Ilir Matës, Alket Hyseni, ka konfirmuar se në datën 18 do të ketë një seancë dëgjimore me Presidentin e Republikës. Komisioni drejtuar nga deputeti socialist Alket Hyseni, do të mbyllë zyrtarisht punën më…

“Ju uroj ditë të mbarë”, Rama publikon pamjet nga kantieri i ndërtimit të stadiumit të ri në Kukës

Kryeministri Rama ka publikuar këtë mëngjes një video nga kantieri i stadiumit të ri “Zeqir Ymeri’ në Kukës. Në videon e publikuar shfaqen pamje nga punimet brenda dhe jashtë stadiumit, si dhe produkti final i cili pritet të realizohet së…

FOTOLAJM/ Ylli Manjani e rrëmben sfurkun… por me vonesë

Vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve të 25 prillit, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, u kërkoi shqiptarëve që të rrëmbenin sfurqet dhe kosoret, për të qenë gati nëse vota e lirë do të prekej nga qeveria “Rama”. Por zgjedhjet e 25…

Vetëm 800! Vëllai i ‘Mbretit të Financave’, Lemi, mori votat e fëmijëve të Kasharit… por jo të punonjësve të ‘Fondit Besa’    

Ai u zotua se do të ishte një “makineri elektorale” dhe një “hambar” votash në periferitë e Kryeqytetit, duke bërë edhe kryetaren e LSI-së, Kryemadhi, të besonte se Lemi ishte vërtetë i dërguari i Profetit. Por Lemi, që duket i…

Jep dorëheqjen Sekretari Organizativ në PD, Sahit Dollapi

Sekretari Organizativ i PD-së, Sahit Dollapi, ka dorëzuar dorëheqjen. Kjo lëvizje vjen në moment kur funksionarë dhe eksponent të PD-së po kërkojmë largimin e Lulzim Bashës nga posti i kryetarit, duke e bërë atë si përgjegjës për humbjen e zgjedhjeve….

Ambasadorja Yuri Kim: SHBA do jenë krah jush deri sa drejtësia të bëhet realitet në Shqipëri!

Në aktivitetin për Ditën e Drejtësisë, diplomatja amerikane Yuri Kim ka deklaruar se Reforma në Drejtësi po jep rezultat. Sipas saj, reforma po ecën hap pas hapi. Ambasadorja Amerikane Yuri Kim tha se SHBA do të jetë gjithnjë në krah…

E 34-ta në listat e PD-së/Lediana Fratari kërkon rinumërimin e votave në Tiranë

Lediana Fratari ka kërkuar rinumërimin e votave të KZAZ-ve në Tiranë, pasi sipas saj, ka mospërputhje. Lediana Fratari, kandidoi për PD-në në Qarkun e Tiranës. Fratari i është drejtuar Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve me një kërkesë lidhur me parregullsitë…

I shtriu dorën për bashkëpunim/ PD: Rama bën diversion për të fshehur masakrën elektorale

Paraditen e sotme, kryeministri Rama tha gjatë një takimi me deputetët e PS-së se me PD-në do të konsultohet për emrin e ri të presidentit, pas shkarkimit të Ilir Metës dhe se me LSI-në s’do të ketë kurrë bashkëpunim. Partia…

“Do ta mbajmë dorën shtrirë”, Rama i dërgon ftesën e radhës PD-së

Kryeministri Edi Rama i ka shtrirë sërish dorën për bashkëpunim Partisë Demokratike. Teksa tha se kanë një plan shumë ambicioz për këtë mandat, Rama i mëshoi faktit se do ta presin PD-në deri kur të rivendos lidhjen me realitetin. Kreu…

“Qesh e ngjesh”, Nard Ndoka nxjerr foton nga “arkiva”, thumbon Bashën

Nard Ndoka nuk ndal thumbimet ndaj kreut demokrat, Lulzim Basha. Ai nuk arriti të merrte një mandat në zgjedhjet e 25 prillit, ndërsa duket se ende nuk i ka dalë inati me Bashën. Së fundmi, Ndoka ka publikuar një foto…

Zëri i Amerikës: Arsyet se pse PD kërkon rivotim në 9 qarqe

Partia Demokratike e opozitës i kërkoi sot KQZ-së që rezultati i zgjedhjeve të përgjithshme të 25 prillit të shpallet i pavlefshëm në 9 qarqe të vendit dhe të përsëriten votimet në këto zona. Partia më e madhe opozitare kërkoi rivotim…

PD depoziton në KQZ dosjen voluminoze për 25 prillin: Ishte një masakër elektorale

Dosja e paralajmëruar e Partisë Demokratike tashmë është depozituar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Në të mësohet se janë të kopsitura materiale kompromentuese për plot 9 qarqe. Dosja me qindra faqe është hartuar nga ekspertët ligjorë të PD-së të cilët…

Zgjedhjet e 25 prillit/ LSI ankimon në KQZ rezultatin për qarkun e Beratit: Të përsëriten zgjedhjet! Prova për parregullsi  

Lëvizja Socialiste për Integrim, këtë të dielë ka ankimuar pranë KQZ-së, rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit për qarkun e Beratit. Në shkresën e depozituar pranë KQZ-së nga LSI-ja, është kërkuar zyrtarisht përsëritja e zgjedhjeve në të gjithë qarkun e…

PD denoncon blerjen e votave në njësinë 4 në Tiranë, kallëzimi në SPAK prej një muaji!

Në vazhdën e denoncimeve publike, Partia Demokratike ka vijuar sot me një tjetër rast, sipas saj, të blerjes së votave për zgjedhjet e 25 prillit. Bëhet fjalë për një rast në njësinë nr.4 në kryeqytet, ku sipas selisë blu, janë…

Mandati i tretë/ Rama tregon dhuratën e veçantë për fitore që mori nga skuadra e zemrës…  

Kryeministri Edi Rama ka ndarë me ndjekësit e tij në ‘Facebook’ një dhuratë që ka marrë nga skuadra e tij e zemrës, Juventus, me rastin e fitores së mandatit të tretë. Bëhet fjalë për një fanelë me emrin e tij…

Meta rikthehet në Gjirin e Lalzit, lë pas agjendën politike

Duke lënë pas agjendën e ngjeshur, Kreu i Shtetit Ilir Meta ka shfrytëzuar fundjavën për të pushuar. Ai i është rikthyer jetës sportive në Gjirin e Lalzit. Këtë të dielë po e kalon pranë shtëpisë së tij buzë bregdetit, dhe…

Nishani: Me Bashën, Rama fiton edhe në 2025-ën!

Bujar Nishani, i cili më herët ka kërkuar dorëheqjen e Bashës, e cilëson si alibi të dobët akuzën e kreut të PD-së se zgjedhjet e 25 prillit u manipuluan dhe u blenë nga Partia Socialiste. “Alibi e dobët për t’i…

Komisioni nisi punën për shkarkimin e Metës, Presidenca: Çdo kandidat, që ka përfituar mandat me krime zgjedhore s’ka të drejtë të ulet në Kuvend

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka deklaruar se procesi zgjedhor i 25 prillit, emde nuk ka përfunduar. Sipas tij, rganizatat prestigjioze ndërkombëtare që merren me standardet e zgjedhjeve, po reagojnë sipas tij, për manipulimet e ndodhura. Ai rendit të gjitha…

“Nuk duhet të prononcohemi për mediat, që Presidenti kështu e ashtu. Të jemi të kujdesshëm!”, Spartak Braho kërkon prova me video për Metën

Kuvendi ka miratuar dje me 97 vota pro, 6 vota kundër dhe 1 abstenim ngritjen e Komisionit Hetimor për të faktuar shkeljet e Presidentit. Sakaq, Komisioni Hetimor Parlamentar për shkarkimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta, po zhvillon sot mbledhjen…

Ministrat e BE-së mbidhen më 10 maj, diskutojnë për Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të diskutojnë për situatën në Ballkanin Perëndimor në një takim më 10 maj, konfirmoi për gazetarët selia e BE-së. Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë pritet të…