Bayern dështon me Tuchel, bavarezët humbasin kreun në ndeshjen e tyre të parafundit

Bayern Munich i ka dhënë Borussia Dortmundit avantazhin në garën për titull të Bundesligës, pasi ata humbën 3-1 në shtëpi ndaj RB Leipzig.

Bayern ishte një pikë përpara Dortmundit dhe dukej se do të ishte punë si zakonisht kur Serge Gnabry kaloi ekipin vendas në avantazh pas 25 minutash.

Leipzig arriti të kundërpërgjigjet në pjesën e dytë, duke barazuar me Konrad Laimer përpara se Christopher Nkunku dhe Dominik Szoboszlai të kthenin nga një penallti secili për të siguruar një fitore si mysafir.

Rezultati do të thotë se Dortmundi do të shkojë dy pikë më shumë në krye të tabelës nëse mposht Augsburgun të dielën dhe do ta vendosë atë në rrugën për të fituar titullin e parë të ligës që nga viti 2012.

Sundimi i trajnerit gjerman në Bayern nuk ka shkuar sipas planit. Ai zëvendësoi Julian Nagelsmann të shkarkuar në mars me ekipin ende në garë për të fituar Bundesligën, Ligën e Kampionëve dhe DFB-Pokal.

Megjithatë, ata janë larguar nga kupat evropiane dhe ato vendase dhe tani mund të humbasin titullin e ligës për herë të parë në 10 vjet.

Gjigantët bavarez do të shpresojnë që Dortmundi të humbasë të dielën, përpara se të përballet me Koln të shtunën e ardhshme në ndeshjen e fundit të sezonit.