Hello

Kategori: Opinion/Analize

Paratë e pista të pastruara në Shqipëri, po mbajnë gjallë një ekosistem të krimit dhe korrupsionit

Nga: Valbona Mezini Po ti referohemi raportit të publikuar sot nga organziata e Iniciativës Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar, panorama e zgjedhjeve dhe e ardhmja e vendit është vrastare për principet demokratike dhe të ardhmen e meritokracisë në Shqipëri…

Zëri i Amerikës: Arsyet se pse PD kërkon rivotim në 9 qarqe

Partia Demokratike e opozitës i kërkoi sot KQZ-së që rezultati i zgjedhjeve të përgjithshme të 25 prillit të shpallet i pavlefshëm në 9 qarqe të vendit dhe të përsëriten votimet në këto zona. Partia më e madhe opozitare kërkoi rivotim…

Valbona Mezini: Çfarë ka parasysh Rama kur kërkon Bashën në bashkëqeverisje…

Teksa situata post zgjedhore vijon të mbetet e turbulluar në kampet politike, deklaratat e kryetarëve të partive të mëdha, po ngrenë në kembë, të madh e të vogël. Kjo jo se ka ndonjë gjë të jashtëzakonshme që nuk pritej, por…

Sot nuk humbi, por fitoi politikani Astrit Patozi/Humbi Shqipëria më 25 Prill

Nga: Valbona Mezini Në fakt gjendja ku është zhytur Shqipëria, nuk është ajo e një vendi të denjë për integrim në standarde te larta demokracie sikurse BE, partneri strategjik i yni i kërkon. Mjerisht ata që bëjnë politikën në Shqipëri…

Nga Meta e Basha, tek gazetarët e tyre: Gjashtë skandalet publike të një vrasje politike

Nga Ylli Pata Sot është vrarë Pjerin Xhuvani, një 56-vjeçar në Elbasan, dhe janë plagosur katër persona të tjerë vetëm për arsye politike. Ende janë të pazbardhura rrethanat e këtij krimi makabër, që i mori jetën një personi dhe rrezikon…

Roli i shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut, dhe status quo-ja politike

Nga: Alajdin Ismani, Maqedoni e Veriut Ndryshimet qe kanë nisur të ndodhin ne Kosovë, kanë ngritur entuziasmin edhe tek shqiptarët që ndodhen në Maqedoninë e Veriut. Duket sikur Kosovës i erdhi dita por nuk dihet a i ka ardhur dita…

Gegnishtja i ka pas rregullat e drejtshkrimit para se me i pasë shqipja e sotme

Nga Mehmet Elezi Pikëpamjet për gjuhën shqipe të standardizueme i kam shtjellue në disa libra  dhe në media. Nji reformim të standardit, pa ia cenue bazën, e shoh jetik. Nji hapje me kritere shkencore për pasunitë e gjuhës shqipe në…

Përse dhunohet policia?!

Nga Nikoleta Kovaçi/ Tre policë janë në spital! Për fatin e mirë të tyre dhe të familjeve të tyre janë me plagë jo serioze! Ata janë plagosur në përleshje me grupe që kanë dalë në pah në këto prag zgjedhjesh….

Kush blen votën nuk është i denjë për deputet

Dom Gjergj Meta  Faleminderit! Privilegj të komunikosh me ju. Këtë herë në zgjedhjet e përgjithshme Ipeshkvitë e kemi ndarë mesazhin tonë në dy pjesë, do t’ju them skematikisht për pjesën e parë të këtij mesazhi që caktohet tek sfidat që…

Ja si do tua marr të korruptuarve pasurinë e paligjshme!

Nga Albin Kurti “Qytetarë të dashur, Dje, në mbledhjen e gjashtë të qeverisë kemi miratuar një dokument tejet të rëndësishëm në luftimin e kriminalitetit në vend. Ka vite e dekada që kemi theksuar e jemi pajtuar të gjithë se korrupsioni…

Tri krizat ndërkombëtare që po testojnë Joe Biden!

Nga Pierre Haski Joe Biden e dinte se si president do të detyrohej të përballej me një botë të trazuar dhe plot gracka, por ndoshta jo deri në këtë pikë. Në fakt, në më pak se 3 muaj që nga…

Kur humbet një mike fjale….

Nga Nikoleta Kovaçi -Anilë ç`a asht ajo vrasje? Ç`a ka ndodh? A dihen rrethanat? Pse po i ndodh Shkodrës kjo gja? A mundena me pas foto nga vendi i ngjarjes sonte? Po ndonjë dëshmi?- ky ishte komunikimi i vazhdueshëm në…

GRUSHTI I FUNDIT i “Shtetit”

Autori: Erjon Murataj Kryesuesi i “Bindjes Demokratike” për qarkun Elbasan Mbrëmjen e kaluar teksa kisha kaluar një ditë plot takime, e mar me vete nga to vetëm probleme e ankesa të njerëzve, në rrjetet sociale pash tituj me gërma kapitale…

Shkodra, “Vaterloja” e zgjedhjeve të 25 prillit!

Nga Nikoleta Kovaçi Fushatat zgjedhore në vendin tonë prej dekadash janë kthyer në beteja të rrezikshme, jo vetëm politike! Tentativa për marrje dhe mbajtje pushteti me çdo kusht, ka çuar në përplasje të forta mes palëve e për pasojë, ndër…

Vdekja si aleate e zgjedhjeve në dy shtete

Nga: Frrok Çupi Vetëm në këtë rast zgjedhjet politike dhe vdekja i ngjajnë njëra tjetrës: Vdekja mund të ndalohet, të vonohet, ose edhe të shpejtohet. Kështu edhe zgjedhjet politike, mund të shtyhen, mund të afrohen ose të përsëriten… Veçse edhe…

Lemi Muçën në Kashar do ta votojnë të gjithë… fëmijët nën 12 vjeç

Fushata qesharake e kandidatit të LSI-së. Mashkull ideal në Kinë, i pandalshëm si vetë LSI-ja, e deri tek rezervimi i tavolinës me posterin e tij Prej javësh fushata ka nisur. Jemi prezantuar me kandidatët, atë që përfaqësojnë dhe atë që…

Protesta e kafshëdashësve, dhimbje legjitime, abuzim politik dhe mashtrime mediatike

Nga: Elio Laze Prej momentit të parë që punonjësit e AMK shkuan për të marrë dy qenushë diku në Kashar, ishim në kontakt me animalistë. Menjëherë me miq dhe të njohur u interesova se çfarë ndodhi që ato qenushë po…

2 prilli, totem i kujt?

Nga: Frrok Çupi Po të kërkoje vrasësit e katër Dëshmorëve të Demokracisë, sot duhej të ishe në Shkodër; ja, aty rreth vendit ku vendoseshin kurora dhe derdheshin lot… U mblodhën rreth një obelisku që është ngritur në nderim të 4…

Përpjekje për të rrezikuar ditën e zgjedhjeve

Nga: Mero Baze Komisioneri shtetëror për zgjedhjet prezantoi sot një fletë votimi të pazakontë për nga përmasat dhe komplikimi për të votuar, si një vendim të tij, pasi Komisioni Rregullator ja la atij si kompetencë. Mbi gjysëm metri e gjatë…

Ta humbësh garën përpara se të futesh në pistë

Nga: Alfred Peza Opozita shqiptare e ka humbur garën e madhe për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, përpara se të shkojë në kutitë e votimit më 25 prill. Ka aq shumë të dhëna për këtë, sa mjafton që të shohësh faktet…

A duhet të kemi respekt apo edhe pak frikë nga Turqia?!

Nga: Ben Andoni Pak ditë më parë, Qendra për Studimin e Demokracisë dhe Qeverisjes publikoi Barometrin e Sigurisë 2020, i cili përbën një material të kujdesshëm dhe të detajuar mbi besimin e qytetarëve tek institucionet shtetërore përballë krimit të organizuar,…

Sa kohë do të duhet për të vaksinuar botën kundër Covid-19?

Nga Aisling Irwin Brenda vetëm disa muajsh, kompanitë farmaceutike kanë prodhuar qindra miliona doza të vaksinës Covid-19. Por bota ka nevojë për miliarda doza, dhe sa më shpejt që të jetë e mundur. Kompanitë thonë se kanë mundësi të prodhojnë…

Vera e re në fuçinë e vjetër/ Përse hapja e fushatës tregoi shumë për 25 prillin

Nga: Roland Qafoku Me 21 minuta fjalim të mbajtur nga Lulzim Basha dhe 53 minuta fjalim të mbajtur nga Edi Rama. Me dy skenografi të mirëmenduara nga të dy partitë PD e PS, e të përgatitura non stop për dy…

Cili ishte “heroizmi” i Bashkim Finos në politikën shqiptare?

Nga: Mentor Kikia PS dhe PD e ndërprenë fushatën sot për të nderuar largimin nga kjo jetë të Bashkim Finos, një politikan prej 23 vjetësh. Por çfarë ka Bashkim Fino, që i bëri bashkë në këtë heshtje të githa palët,…

Politikani që i çarmatosi shqiptarët me buzëqeshje!

Nga: Alfred Peza Teksa po pinim kafenë para disa ditësh në zyrën e ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçit i bie telefoni celular dhe ai pa e zgjatur, u përgjigj menjëherë gjithë qejf: Po, Zoti Kryeministër! Sapo e uli, e pyeta:…

Lufta e paparashikuar e kësaj fushate

Nga: Mero Baze Rritja e Partisë Demokratike në sondazhe, ka shkaktuar një luftë të ftohtë me Lëvizjen Socialiste për Integrim, për shkak se në çdo qark, përqindjet e rritura të PD, janë përqindje të zbritura nga LSI. Kjo është e…

Orët fatale të jetës së heroit në magazinën e vdekjes!

Nga Nikoleta Kovaçi “Ma jep mua k`të bombolën! Dilni që këtu se osht rrezik”! Këto janë dy fjalitë e fundit që Arjani tha teksa hodhi cigaren e fundit të jetës së vet, ashtu siç flaku edhe gjithë ekzistencën e tij…

A duhet të ketë debat të dy kryetarëve të partive?!

Nga: Ben Andoni Si do që konsiderohen, zgjedhjet në Shqipëri janë thjesht përballje të dy partive kryesore në vend. Ose më saktë të Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, dy kryetarëve të tyre respektivë. Partia Socialiste dhe Partia Demokratike luftojnë me…

Porosisni shumë kokoshka, se do shihni gallatë

Nga: Alfred Peza Edhe pak orë na ndajnë nga 25 marsi, dita kur nis zyrtarisht, gara për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të vitit 2021. Këto janë zgjedhjet e 10-ta për pushtetin legjislativ, në këto 30 vite të historisë sonë post-komuniste,…

Pse më 24 mars të vitit 2021, Serbia nuk do bombardohej!

Nga: Mero Baze Sikur 24 marsin e vitit 1999 ta zhvendosim në vitin 2021, Serbia nuk do të bombardohej, Kosova nuk do çlirohej dhe ajo që diskutohet sot për pakicën serbe në Kosovë, do të diskutohej për shumicën shqiptare. Edhe…

25 Prillin e shpëton zgjuarsia e shqiptarëve, jo Basha &Co!

Nga: Ben Andoni Lulzim Basha prej ditësh po bën një tur të sforcuar në të gjithë vendin, në përpjekje për të ngritur një frymë anti-Rama. Kanë humbur temat e ngushta që i shqetësojnë realisht njerëzit, ndërsa kudo ai mundohet të…

Jeta private dhe përgjimi në vendin e punës

Nga: Xhezair Zaganjori Pak kohë më parë, në fund të vitit 2019, Dhoma e Madhe e Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut(GjEDrNj) dha një vendim mjaft të rëndësishëm lidhur me përgjimin e mundshëm të punonjësve gjatë orarit të punës,…

“Njohja e së vërtetës është sfida e çdo të riu”

Shumë njerëz tregohen dinakë nga mungesa e dijes për të vërtetën, dhe këtë e dëshmojnë si inteligjencë apo zgjuarsi. Dinakëria nuk është zgjuarsi. KUJDES !! Shumë të rinj sot hakmrrrrn deri në ndëshkimë fizike sepse gjenden në situatë që shoku…

Një fushatë opozitare për në librin e rekordeve Guinness

Nga: Alfred Peza Opozita shqiptare është duke zhvilluar një nga fushatat më të çuditshme elektorale në historinë e tri dekadave të fundit të pluralizmit shqiptar. Një fushatë që për nga kontradiktat dhe kundërthëniet e hatashme të ngërthyera brenda saj, me…

Grushta dhe tension: Vëmendja e kthyer nga Elbasani

Nga: Mustafa Nano Në monologun e fundit unë pata në fokus një strategji tensioni që vihet re gjithandej dhe që u verifikua qartazi në mënyrë spektakolare gjatë Ditës së Verës, në Elbasan, ku pati një përplasje fizike midis militantëve të…