Hello

Kategori: Mjekesi

Kërpudhat, ushqimi që të vret/ Në 5 vite ka pasur 50 helmime, 3 nuk mbijetuan

Kërpudha helmuese, kësula e vdekjes i mori jetën 3 anëtarëve të familjes Haliti nga Gjilani i Kosovës. Por ky nuk është rasti i vetëm fatal në Shqipëri. Toksikologu Zihni Sulaj, thotë se në 5-vjeçarin e fundit kemi pas mbi 50…

WtF?! Masturboi 62 herë brenda një dite, por mësoni çfarë ndodhi me 33-vjeçarin…

Masturbimi është pjesë e kënaqësisë fiziologjike dhe psikologjike. Atë e bëjnë si meshkujt ashtu dhe femrat dhe sipas mjekëve dhe studiuesve njerëzit që nuk masturbojnë, nuk janë fort në rregull psikologjikisht dhe fiziologjikisht. Por si çdo gjë me karar, edhe…

BE lidh kontratën me Pfizer-BioNTech për 1.8 miliardë doza potenciale vaksinash anti-COVID

Bashkimi Europian ka njoftuar se kanë rënë dakord për zgjatje të kontratës me kompaninë farmaceutike Pfizer-BioNTech, për një sasi prej 1.8 miliardë doza vaksinash kundër Covid-19 deri në vitin 2023. Lajmin e ka dhënë Presidentja e Komisionit Ursula von der…

Po kërkoni energji dhe forcë pa ngrënë shumë? Këto pesë ushqime ju rrisin rezistencën trupore…

Mungesa e energjisë mund të ndikojë në kryerjen e aktiviteteve të përditshme dhe kështu të na bëjë më pak produktivë. Sidoqoftë, duke konsumuar ushqime të tilla si banane, vezë ose mollë, ju mund të përmirësoni ndjeshëm nivelet e energjisë tuaj…

OBSH miraton për përdorim urgjent vaksinën kineze ‘Sinopharm’

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka aprovuar për përdorim urgjent vaksinën kineze Sinopharm, duke ndihmuar vendet e varfëra në përfundimin e pandemisë se Covid-19. Ky aprovim lejon që Sinopharm të përfshihet në Covax, iniciativa globale e Organizatës Botërore të Shëndetësisë që…

MSH: 67 raste të reja me COVID-19 dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit

Vijon të ulet numri i personave të prekur me Covid-19 në vendin tonë, e po ashtu dhe numri i viktimave. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 67 raste të reja, ndërsa dje u raportuan 91. Mësohet se dy pacientë…

Alarmi i ekspertit: Çfarë buke hanë banorët e Tiranës?! Nuk myket, as milingonat nuk e mbledhin… Askush nuk e kontrollon  

Në kryeqytet prej disa kohësh çmimi i bukës është shtrenjtuar dhe nga 80 lekë që duhet të shitej një bukë masive 1 kg, ajo tashmë tregtohet nga furrat që e prodhojnë për 100 lekë. Por këto të fundit përveç se…

Paralajmërimi i Bratajt: Në 15-20 maj pritet rritje e rasteve me COVID-19, përkon me fushatën!

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se në periudhën 15-20 maj pritet që të ketë rritje të rasteve me COVID-19, pasi përkon me fushatën elektorale që u zhvillua në muajin prill. I ftuar në ‘Real Story’ teksa bëri një…

COVID-19/ MSH nxjerr shifrat: 92 raste të reja, viktima e vetme është aktori i madh Gulielm Radoja

1 humbje jete dhe 92 raste të reja me Covid-19, ky është bilanci i pandemisë së koronavirusit në Shqipëri në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 24 raste në Tiranë, 13 në Shkodër,…

Manastirliu bën bilancin: Sot 19.886 vaksinime

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi sot se janë bërë 19.886 vaksinime në mbarë vendin. Sipas saj, deri më tani në total janë bërë 537.387 vaksinime me vaksinën anti-covid. Përmes një postimi në ‘Facebook’, Manastirliu theksoi se po ecet me…

Del bilanci i Covid-19/ Regjistrohen 51 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se në bilancin më të fundit të COVID-19 në Shqipëri, janë regjistruar 51 raste të reja dhe 3 viktima. Nga 1995 testime të kryera, janë regjistruar 14 raste në Tiranë, 5 në Shkodër, nga 4 raste…

BE rihap Schengen-in, por jo të gjithë shqiptarët e vaksinuar mund të udhëtojnë! Ja cilët kategori mund të dalin nga vendi…  

Nga fundi i këtij muaji Bashkimi Europian do të lejojë lëvizjen e lirë të qytetarëve nga vendet e treta brenda hapësirës schengen, por edhe nga shtete të tjera. Por lëvizja brenda hapësirës së BE-së do të jetë e lejueshme me…

Manastirliu inspekton procesin në sheshin “Skënderbej”: Objektivi i ri, 1 milion vaksinime

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka ndjekur nga afër vaksinimin e zhvilluar në sheshin ‘Skënderbej’. Ajo tha se ritmi i vaksinimit nuk do të ndalet, ndërkohë që ka bërë me dije kalendarin e mbërritjes së vaksinave në…

Vaksinat, ja sa është siguria e tyre sipas shkencëtarëve…

Deri më tani, më shumë se 141 milionë amerikanë dhe më shumë se 33 milionë britanikë kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19 të administruar në dy doza. Sipas hulumtimit të kryer në 375,000 njerëz në Mbretërinë e…

Studimi nga Kalifornia: 72 orë pa ushqim, ja si gjenerohen qelizat!

Kufizimi i ushqimit edhe për tre ditë mund të rigjenerojë të gjithë sistemin imunitar të njeriut. Këtë e thotë një studim i Universitetit të Kalifornisë së Jugut sipas të cilëve, kjo përbën mënyrën më natyrale për t’i dhënë krahë imunitetit….

Studimi/ Ankthi dhe stresi kanë shkaktuar efekte, si marrje mendsh apo humbje ndjenjash gjatë vaksinimit anti-Covid    

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë arritën në përfundimin se ankthi dhe jo vaksinat ishin faktori që u shkaktoi gjendje të fikëti, marrje mendsh dhe simptoma të tjera afatshkurtra dhjetëra njerëzve në klinikat e vaksinimeve për koronavirusin në pesë shtete, njofton “Zëri…

Manastirliu publikon shifrat: Kemi kryer mbi 470 mijë vaksinime deri tani, vijojmë pa ndaluar

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu , ka publikuar në rrjetet sociale shifrat e vaksinimit. Ajo ka treguar se deri më tani janë kryer mbi 470 mijë vaksinime. Manastirliu shprehet se do të vazhdohet vaksinimi, derisa të vaksinohet edhe qytetari i…

COVID-19/ MSH: 108 raste të reja dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se në bilancin më të fundit të CPVID-19 në Shqipëri, janë regjistruar 125 raste të reja dhe 4 viktima. Nga 2808 testime të kryera në total, janë regjistruar 28 raste në Tiranë, 17 raste në Korçë,…

Ju del gjumi gjatë natës dhe nuk ju zë më? Mos lini pa lexuar këto këshilla të vyera… dhe do të flini si një ‘qengj’  

Nëse ju ndodh t’ju dalë gjumi gjatë natës, mund të jetë për një mori shkaqesh, të cilat mund të përfshijnë problemet shëndetësore, problemet psikologjike, apo edhe zakonet tuaja të gjumit. Më poshtë do t’ju tregojmë disa këshilla që do t’ju…

I vjen edhe fundi mbajtjes së maskës? Në këtë shtet del udhëzimi se kush merr dy dozat e vaksinave…

Pandemia është drejt fundit? Ky në fakt do të ishte një lajm që do ta dëshironin ta dëgjonin sot në mbarë botën, por gjithsesi ka një lajm të mirë nga kjo “murtajë”. Zyrtarët shëndetësorë në Shtetet e Bashkuara kanë thënë…

“Vaksinat në Shqipëri, të skaduara”, ISHP reagon ndaj akuzave të Shehut: Janë të sigurta

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu ka ngritur pretendimin se vaksinat e ardhura në Shqipëri janë të skaduara. Pas këtyre deklaratave, ka ardhur dhe reagimi nga Instituti i Shëndetit Publik. Nëpërmjet një njoftimi, ISHP e ka konsideruar këtë denoncim si një…

E rrallë/ Covid i kishte mohuar dasmën, vaksinohet me fustanin e nusërisë (video)

Një grua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shkoi të vaksinohet ndërkohë kishte veshur fustanin e saj të nusërisë. Si shumë njerëz edhe Sarah Studley iu anulua dasma për shkak të Covid-19. Megjithatë, ajo nuk e la fustanin të shkojë…

Jeni intolerant ndaj sheqerit dhe frutave? Ja si ta kuptoni problemin që keni me fruktozën  

Fruktoza është një lloj sheqeri që gjendet në fruta, perime dhe mjaltë. Për disa njerëz, fruktoza nuk absorbohet në mënyrë efikase gjë që shkakton diskomfort dhe probleme me tretjen. Intoleranca e fruktozës shkaktohet nga mungesa e një enzime të nevojshme…

Rriten sërish rastet me COVID-19 në Shqipëri/ MSH: Në 24 orët e fundit pati 6 humbje jete dhe 148 raste të reja infektimesh  

Kurba vijon të jenë me luhatje, ku edhe pse ka pasur një ulje të saj në ditët e fundit, sërish sot statistikat kanë folur për një rritje të lehtë të rasteve me infektime dhe humbje jete. Ministria e Shëndetësisë me…

Vjen lajmi i mirë: Nuk do ndalohet lëvizja e personave që nuk kanë pasaportën e vaksinimit!

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka bërë të ditur sot se nuk do të ndalohet lëvizja e njerëzve në Bashkimin Evropian nëse nuk kanë pasaportë vaksinimi. Sipas Bratajt, Bashkimi Evropian thotë se certifikata nuk do të përbëjë një parakusht…

“Jemi gati”/ Manastirliu publikon videon nga Spitali Memorial i Fierit

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar sot videon nga spitali Memorial i Fierit, i cili tashmë është gati. Nëpërmjet rrjetit social ‘Instagram’, Manastirliu bashkë me Denisin, ekspert i cili ka ndjekur nga afër që nga fillimi punimet e këtij…

COVID-19 në Shqipëri/ Shifrat në rënie, 138 raste të reja dhe 2 viktima në 24 orët e fundit

Shqipëria vijon të shënojë shifra në rënie nga COVID-19. Këtë të dielë ka pasur 2 viktima dhe 138 raste të reja, ndërkohë një ditë më parë kishte 3 viktima dhe 149 infektime. Më shumë raste pati në Tiranë 43, ndjekur…

Vaji i ullirit, përdorimi i domosdoshëm çdo ditë

Një lugë vaj ulliri çdo mëngjes zgjon shëndetin në organizëm, i dhuron trupit energji ndërsa forcon imunitetin dhe sigurisht mirëqenien. I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë dhe kuzhinës së shijshme. I shton…

“Green covid pass”, rreziqet e pasaportave të imunitetit!

Në gjendjen aktuale ku ndodhen shumica e fushatave të vaksinimit në Evropë, hipoteza e “green pass”, pasaportat që vërtetojnë imunitetin apo rezultatin negativit ndaj Covid-19, mund të duket e parakohshme. Por aktualisht debati është i zjarrtë në vendet që tashmë…

Statistikat ditore/ Sot më pak se dje… Mësoni sa të prekur dhe sa viktima kishte sot në Shqipëri nga COVID-19  

Situata e infektimeve nga koronavirusi por edhe e atyre që humbasin jetën në vend, po shkon drejt një përmirësimi gradual. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale jep detajet për 24 orët e fundit mbi situatën e Covid-19 në vendin tonë….

Mooooosss! Nuk mjaftojnë 2 DOZA për vaksinat anti-Covid… Një e tretë duhet të merret 6 muaj pas të parave  

Një lajm i fundit në lidhje me vaksinat anti-Covid, i dalë në SHBA pas një studimi të fundit, duket se do të fusë jo vetëm në kaos por edhe në dyshim tëë gjithë procesin e vaksinimit masiv nëpër botë. Një…

Koronavirusi në Shqipëri/ Sot shënohet një tjetër ditë me raste të ulura. Ja sa kanë ndërruar jetë…

Duket se pandemia e koronavirusit po e lehtëson darën e saj në Shqipëri. Sot janë shënuar 169 raste të reja dhe 4 viktima, si bilanc koronavirusi në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije…

A e dinit përse uniformat kirurgjikale janë me ngjyrë të gjelbër ose të kaltër? Mësojeni tani…

Edhe ngjyrat kanë rëndësinë e tyre në uniforma të ndryshme dhe nuk janë vetëm simbolika. Shumë uniforma janë studiuar dhe në lidhje me dizajnin që ato mbajnë, janë nga pas shumë cilësi dhe sekrete që i kanë sjellë në atë…

Bilanci i COVID-19/ MSH-ja: U regjistruan 207 raste të reja dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit  

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. Sipas MSH, 5 persona kanë ndërruar jetë dhe 207 të tjerë janë infektuar. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve…

Studimi, grupi i gjakut nuk na shpëton nga Covid

Grupi i gjakut të një personi, nuk lidhet me ndjeshmërinë apo formën e Covid-19. Kjo sipas studimit më të fundit të botuar me 5 prill në “JAMA Netëork Open”. Xhefri Anderson i Institutit Mjekësor të Qendrës Mjekësore Intermauntein në Salt…