Hello

Kategori: Kulture

“Artisti i Merituar” Guljelm Radoja ka qenë i pastrehë, djali i tij rrëfen të pathënat

Djali i  “Artistit të Merituar” Guljelm Radoja, kthehet në teatër dhe rikujton emocionet e përjetuara me të atin në skenën ku ai u rrit. Redi Radoja ka dhënë një intervistë për “News 24″. Ai është shprehur se “më duket e…

“Stalinistët” e Flutura Açkës shkaktojnë debat të madh, ndërhyn edhe botuesi i Kadaresë (replikat)

Një status i shkrimtares së mirënjohur, Flutura Açka në llogarinë e saj në facebook që lidhet me heqjen e fotos së saj nga një publik i bërë nga shtëpia botuese Onufri, pjesë e së cilës ka qenë edhe Açka në…

Rikthehet satiriku Luan Laze/Sjell të ripunuar romanin e suksesshëm “Gjithë femrat e Amsterdamit”

Shkrimtari dhe satiriku Luan Laze, sjell romanin e tij “Gjithë femrat e Amsterdamit” edhe një herë për lexuesin shqiptar. Romani i botuar fillimisht në vitin 2008, pati një sukses të jashtëzakonshëm në tregun vendas, aq sa për pothuajse 10 vite,…

I plotësohet amaneti/Humbi betejën me COVID-19, përcillet për në banesën e fundit aktori i njohur Guljelm Radoja

Sot është përcjellë për në banesën e fundit aktori Guljelm Radoja, ndërsa humbi betejën me COVID-19. Pas rreth një muaji ‘luftë’ me jetën, për fat të keq ai nuk ia doli të fitonte betejën me koronavirusin vdekjeprurës. Ceremonia ka qenë…

“Mbretëresha e këngës Shqipe”/Nexhmije Pagarusha kujtohet nga Ambasada e Kosovës

Nexhmije Pagarusha do të mbushte sot 88 vjeç. E cilësuar si “Bilbili i Kosovës”, “Mbretëresha e këngës Shqipe”, “Fyti i kristaltë” etj, zëri saj i ëmbël, është një nga tingujt më të dashur për shqiptarët. Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë,…

FOTO/ U aludua për pallat, por shikoni se çfarë bukurie i është shtuar Tiranës…  

Disa kohë më parë sheshi dhe e gjithë hapësira përreth te lulishtja e tre vëllezërve Frashëri, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë, u rrethua me llamarina. “Gojët e liga” filluan të flasin se edhe aty vendit i kishte “dalë…

Basha mesazh ngushëllimi për vdekjen e Radojës: Do të mbetet përjetë mes nesh!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nëpërmjet një mesazhi ka shprehur ngushëllimet e tij për humbjen e jetës së aktorit të madh të kinematografisë shqiptare, Guljelm Radoja. “Me hidhërim të madh mora lajmin për ndarjen nga jeta të artistit të…

Ikja e parakohshme e Guljelm Radojës/ Regjisori Çipi i bën dedikimin prekës: Sot më dhe dozën e fundit, ma helmove shpirtin miku im  

“Ma helmove shpirtin”, shkruan regjisori Kastriot Çipi, i cili është tepër i trishtuar për ndarjen nga jeta të aktorit të njohur Guljelm Radoja, për shkak të Covid-19. Në fotografinë që ka publikuar me të ndjerin, Çipi shkruan se “Sot i…

Ndarja nga jeta e Radojës/ Rama: Lamtumirë i dashur mik!

Kryeministri Rama ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të aktorit Guljelm Radoja. “Lamtumirë i dashur mik”, shkruan Rama bashkëngjitur një fotoje bardh e zi, shkëputur në një nga rolet e tij në kinematografi. Prej ditësh, aktori Radoja ndodhej i…

Regjisori Mevlan Shanaj lëshon deklaratën tronditëse: Guljelm Radoja nuk vdiq nga ataku, por nga pakujdesia!

Sot Shqipëria humbi një aktor me mjaft peshë, Guljelm Radoja u mposht nga koronavirusi. Miqtë, kolegët e familjarët humbën një njeri me mjaft vlera. Regjisori Mevlan Shanaj, në një lidhje telefonike për “News24”, u shpreh i tronditur për lajmin e…

Humbje e madhe! Guljelm Radoja nuk kishte moshë për të ikur nga kjo botë!

Guljelm Radoja mbylli sytë përgjithmonë! Radoja ndërroi jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas më shumë se 30 role në kinematografinë shqiptare. Djali i aktorit të ndjerë, ka bërë një postim prekës. Lajmi është konfirmuar nga djali i tij, pianisti…

Ditë zie për artin shqiptar! Ndërron jetë aktori i madh Guljelm Radoja, COVID-19 e mposhti

Për fat të keq, koronavirusi ka mposhtur aktorin mjaft të dashur për publikun shqiptar, Guljelm Radoja. Një ditë më parë, për shkak të përkeqësimit të gjendjes shëndetësore, aktori i një sërë roleve u dërgua në intubim te “Shefqet Ndroqi” në…

Guljelm Radoja në gjendje të rëndë nga COVID-19, aktori në intubim te “Shefqet Ndroqi”

Për shkak të përkeqësimit të gjendjes shëndetësore, aktori Guljelm Radoja është dërguar në intubim te “Shefqet Ndroqi” në Tiranë. Pas një muaji të shtruar në spitalin e Durrësit për shkak të COVID-19, aktori është transportuar te “Shefqet Ndroqi” në kryeqytet….

FOTO/ Ikona e Romës, ‘Koloseu’, do të marrë tjetër pamje. Qeveria Italiane vendos ta konstruktojë mega-amfiteatrin, ja sa do të kushtojë…

Qeveria italiane ka miratuar një plan të ri investimi për rikonstruksionin e amfiteatrit më të madh të lashtësisë, Koloseun e Romës. Në bazë të programit të ri të rikonstruksionit ky mega-amfiteatër do të ketë një dysheme të re, duke u…

Pesë veprat e artit “Blu” më të njohura

Historia e ngjyrës blu si një pigment për krijimin e veprave artistike, ka origjinë antike. Në Egjiptin e lashtë, ngjyra blu ultramarinë përdorej për të pikturuar bizhuteritë më të çmuara. Në pikturën e shekullit të VI, konsiderohej si ngjyra mbretërore….

FOTO/ Kur DIV-a Sophia Loren i bënte reklamë supermakinës së Mercedes  

“Mercedes-Benz” është padyshim një supermakinë dhe një nga markat më të shitura por dhe më të kërkuara në botë. Por ndër vite gjigandi i automjeteve gjermane, apo “Mbreti i rrugëve” siç është konsideruar (me të drejtë) Mercedes-i, ka bërë edhe…

U bë i njohur në të gjithë botën për të qeshurën e tij, ndahet nga jeta aktori i njohur spanjoll

Aktori i njohur spanjoll që konsiderohej si ikona e komedisë, Juan Joya Borja, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare. Juan Joya Borja u bë i famshëm nga memet, i njohur për videon e tij në të cilën ai nuk mund…

Ndërron jetë mexosopranoja me famë botërore, Christa Ludwig

Këngëtarja gjermane, Christa Ludwig, e cila ka performuar në skenat më prestigjioze të botës për gati gjysmë shekulli, vdiq moshën 93 vjeçare, njoftoi agjencia austriake e lajmeve APA. Mexosopranoja, e lindur në Berlin jetonte në periferi të Vjenës. Këngëtarja operistike,…

‘Oskar 2021’/ Anthony Hopkins merr çmimin ‘Aktori më i mirë’ për filmin ‘The Father’  

Çmimi “Oskar” për aktorin më të mirë i është dhënë aktorit veteran uellsian 83-vjeçar Anthony Hopkins, i cili bëhet më i moshuari që fiton nderimin. Ekspertët mendonin se çmimi do të shkonte si nderim pas vdekjes për Chadëick Boseman, por…

Sot “Dita e Librit” mbush 24 vjeç…pak histori dhe fakte…

Si sot 24 vite më parë në Paris u vendos që kjo datë të jetë ‘Dita e Librit’. Arsyet ishin të shumta, ndërsa në themel u vendosën jeta, vepra dhe vdekja e dy prej më të mëdhenjve të historisë së…

Nisin “Ditët e librit”, në shqip vjen autori gjerman dhe një luftë fetare

Ka nisur në Tiranë aktiviteti “Ditët e librit” që pas kohësh të gjata ndalesash e kufizimesh synon të kthehet në një festë për artin me festival letërsie për të rinjtë, ekspozita me ilustratorë kopertinash dhe promovime romanesh në shqip. Irena…

Aktori Guelielm Radoja në gjendje të rëndë, spitali i Durrësit ‘fsheh’ ngjarjen

Prej afro dy javësh, në spitalin e Durrësit, gjendet në gjendje kritike përjetën, një prej emrave më të mëdhenj të kinematografisë sonë!Aktori i njohur Gulielm Radoja prej dy javësh është i shtruar në gjendje të rëndë në Spitalin e Durrësit…

Anton Pashku dhe muret prej xhami ose (Pashku-shkrimtar i jashtëkufijve)

Nga Behar Gjoka Anton Pashku, në kuptimin estetik është një vlerë e shtuar e modernitetit të letrave shqipe, pamëdyshje një nga përvojat e shkrimit letrar të periudhës bashkëkohore, është shumë i njohur në Kosovë dhe trojet etnike, madje që shpesh…

Gegnishtja i ka pas rregullat e drejtshkrimit para se me i pasë shqipja e sotme

Nga Mehmet Elezi Pikëpamjet për gjuhën shqipe të standardizueme i kam shtjellue në disa libra  dhe në media. Nji reformim të standardit, pa ia cenue bazën, e shoh jetik. Nji hapje me kritere shkencore për pasunitë e gjuhës shqipe në…

FOTO/ Kjo shtëpi fshati është aq e mrekullueshme në thjeshtësinë e saj, sa që kap këtë vlerë marramendëse  

Një pronë fantastike në “Dartmoor” që frymëzoi Sir Arthur Conan Doyle për të shkruar librin “The Hound of the Baskervilles” ka dal së fundi në shitje për 4,5 milion paund £, e kompletuar me nëntë dhoma gjumi dhe me mjaftë…

VIDEO/ As Ramës, as Bashës, as Kryemadhit… Gazetari dhe shkrimtari Leonard Veizi bën deklaratën ‘epike’ për kë do ta ‘shpërdorojë’ votën

100 vjet më parë shqiptarët kanë filluar të votojnë për përfaqësuesit e tyre në parlament. Një shekull më parë, shqiptarët votonin direkt përfaqësuesit e tyre, ndaloheshin kriminelët të garonin, diaspora zgjidhte deputetin e saj, administrata ndalohej të përfshihej në zgjedhje,…

‘Mjeshtri i madh’ Besnik Çinari, feston sot ditëlindjen. Ja sa vjeç mbushi artisti shkodran…

“Gëzuar ditëlindjen Mjeshtër! Edhe 100 vite me shëndet dhe plot sukses në skenën e teatrit tonë!”,- uron sot teatri Migjeni i Shkodrës, aktorin e mirënjohur Besnik Çinari. Besnik Çinari, Mjeshtër i Madh, ka lindur me 8 prill 1954 në Shkodër….

FOTO/ U prit me armë, apo me lule? Si ndodhi ‘pushtimi’ paqësor i 7 Prillit 1939, i Italisë fashiste në Shqipëri  

Më 7 prill 1939, që njihet nga historia si “Dita e pushtimit fashist” të Shqipërisë, të fakt pati vetëm një zbarkim masiv të organizuar nga ana e trupave ushtarake italiane, me një urdhër të vetë Duçes. Por ajo që ndodhi…

Shaka për 1 prillin? Aktori i njohur largohet nga spektakli më i famshëm i humorit? Ja mesazhi i tij…

Prej kohësh ai ishte larguar nga “Portokallia” dhe ishte shkrirë mjaftë mirë me stafin e spektaklit të famshëm të humorit “Klanifornia” në “Tv Klan”. Aty kishte pasur plot karaktere dhe personazhe nga më të ndryshmit, duke treguar se është një…

“Im atë ishte mizor, e urreja për vdekje”/ Rrëfimi i rrallë i vajzës së Mussolinit: Ishte kukull në duart e gjermanëve

Në korrik të vitit 1946, u takova në Lipari me vajzën e Duçes, e cila ndodhej në mërgim pasi kishte humbur bashkëshortin e saj, Galeazzo Ciano-n. “Babai im ishte mizor, ishte ai që e vrau burrin tim. Mendoja se ai…

Masakra e Srebrenicës/ Filmi ‘Quo vadis, Aida?’ nominohet për çmimin ‘Oscar’  

Lufta dhe masakrat në ish-Jugosllavi janë bërë objekt edhe i një filmi tjetër artistik, i cili këtë herë është nominuar edhe për “Oscar”. Filmi i autores nga Bosnja dhe Hercegovina, Jasmila Zhbaniç, “Quo vadis, Aida?”, i cili flet për gjenocidin…

Kanadaja, Austria dhe… tre shtete interesante i ‘hapin dyert’ shqiptarëve. Po çfarë nevojitet për të shkuar?

Kanadaja, Austria dhe së fundit edhe Spanja, janë 3 shtetet ku emigrantët shqiptarë ndihen më të lumtur. Pasi kemi dëgjuar nga emigrantët e Greqisë hallet e krizës shumëvjeçare, si dhe na është lodhur koka me soggiorno-n dhe problemet e shtetësisë…

FOTO/ Vilën e këtij biznesmeni në fshat, do ta kishte zili edhe ish-diktatori Enver Hoxha

Ai është i suksesshëm në biznesin e tij dhe ka bërë para me produktet e kompanisë që sjell nga Perëndimi në Shqipëri. Ndaj dhe për këtë, por edhe për të shijuar jo vetëm paratë por dhe një jetë të mirë…