Hello

Kategori: Dossier

Atentati dramatik që tronditi sheshin ‘Shën Pjetër’ dhe Vatikanin/ Dyzet vjet nga ngjarja kundër Shën Gjon Palit II

Dyzet vjet më parë, atentati dramatik kundër Gjon Palit II në Sheshin e Shën Pjetrit. Ditë, që mbetet në kujtesën kolektive, në të cilën dashuria dhe lutja e mundën urrejtjen. Një kujtim, nga Papa Françesku, shkruan Radio Vatikani. Ka data…

Pesë mitet e mëdha rreth Luftës së Dytë Botërore

76 vjet pas Ditës së Fitores – kapitullimit gjerman më 8 maj 1945 që i dha fund luftimeve fizike në Frontin Perëndimor në Luftën e Dytë Botërore – mbeten ende jo pak mite dhe ide të gabuara mbi atë luftë….

FOTO/ Dalin pamjet e rralla nga strofka ku fshihej ‘mbreti i terrorit’ në malet e ‘Tora Bora’ në Afganistan

Ai tashmë ka vdekur dhe eshtrat i janë hedhur në fund të detit, por sërish fama e tij e keqe, vijon të ngjall kureshtje tek njerëzit. Është fjala për kreun e organizatës terroriste më famëkeqe “Al Kaeda”, sheikun Osama Bin…

Pamjet e papara të grave që u copëtuan dhe përvëluan në fabrikat ku zëvendësuan burrat që shkuan në luftë

Ky vit shënon 80-vjetorin e grave të rekrutuara në përpjekjet e luftës, për t’u siguruar që të gjithë të bënin gjithçka që ishte e nevojshme, teksa trupat aleate luftuan pa u lodhur në të gjithë Evropën kundër Hitlerit. Puna përfshinte…

Zhdukja e Jan Prengës/ SPAK kujtohet 15 muaj pas zhdukjes për hetime të reja!

Jan Prenga, ndonëse ka 15 muaj e gjysmë që është rrëmbyer, vra dhe zhdukur, prokuroritë, policia dhe asnjë organ tjetër informativ dhe hetimor nuk është kujtuar të merret me këtë çështje. Por në afërsi të përfundimit të afateve të paraburgimit,…

FOTO/ ‘Katër dimra në ferr’! Publikohen pamjet e rralla të operacionit ‘Barbarossa’, ushtarët nuk e imagjinonin dot se çfarë i priste

Të mbështjellë për t’i bërë ballë të ftohtit me fytyra të zymta teksa përballeshin me një armik të vendosur, trupat gjermanë shihen teksa luftojnë gjatë dimrit të ashpër rus gjatë pushtimit të tyre në Bashkimin Sovjetik. Imazhet e rralla, të…

FOTO/ Në Rusi kur autobusi është me ‘vonesë’, merr helikopterin… Njihuni me ‘bishën’ Mi-10 që mbante superngarkesa    

Rusia është vendi i çudirave dhe i gjërave që shpesh ngjajnë si të pabesueshme por që në këtë vend të madh janë të vërteta. I tillë është edhe Mi-10, ai që mund të konsiderohet si një prej helikopterëve më të…

FOTO/ Sot, 60 vjet nga fluturimi i Juri Gagarinit, njeriu që e pa i pari Tokën nga hapësira  

Si sot, plot 60 vjet përpara një njeri i jashtëzakonshëm i quajtur Juri Gagarin, do të bëhej njeriu i parë në historinë e botës që do të udhëtonte në bordin e një anije kozmike në hapësirën rreth tokës. Kjo gjë…

FOTO/ U prit me armë, apo me lule? Si ndodhi ‘pushtimi’ paqësor i 7 Prillit 1939, i Italisë fashiste në Shqipëri  

Më 7 prill 1939, që njihet nga historia si “Dita e pushtimit fashist” të Shqipërisë, të fakt pati vetëm një zbarkim masiv të organizuar nga ana e trupave ushtarake italiane, me një urdhër të vetë Duçes. Por ajo që ndodhi…

FOTOLAJM/ Viti 1994, kur në Tiranë gjykohej ish-nomenklatura e lartë komuniste

Shqiptarët në përgjithësi harrojnë shumë shpejt dhe kanë një memorie “selektive”. Por këto foto dhe ky material që serviret sot mjeshtërisht nga studiuesi dhe historiani Kastriot Dervishi, flet për një precedent që edhe pse nuk funksionojë si duhet, ishte i…

Njëra plumb në kokë, tjetra vetëvarje/ Fati tragjik i të dashurave të Hitlerit dhe pasionet e fshehta të ish-diktatorit

Ata ishin takuar në Mynih në vitin 1934. Vajza e quajtur Unity, ndodhej në Gjermani ku dhe studionte. Ajo filloi ta ndiqte Hitlerin në çdo vend, dhe e shihte shpesh në kafenenë ‘Osteria Bavaria. Më në fund, këmbëngulja e saj…

FOTO/ Sot mbushen 30 vite nga masakra e 2 Prillit 1991 në Shkodër… dhe disa detaje interesante nga ajo ngjarje  

Data e sotme 2 Prill 2021, për shumë kënd është një ditë zakonshme dhe kjo datë shumë të tjerëve të lindur pas viteve ’90-të, nuk u thotë asgjë. Por si sot plot 30 vite më parë, më 2 prill 1991,…

FOTO/ ‘Mikrobus’ ose ‘autoambulancë’, automjeti ‘legjendë’ i epokës komuniste që u zhduk nga rrugët tona

Ai ishte një prej automjeteve më ikonike dhe më elegant të viteve 1970-’80 të periudhës së komunizmit në vendin tonë dhe të udhëtoje me një si ai ishte vërtet privilegj. E kemi fjalën për automobilin prodhimit polak “NYSA 521”, që…

Përgjimet e Ervis Bardhit në burg, i tha gruas: S’flasim dot në telefon!

Nga studimi e dosjes së pezulluar të vrasjes së babë e bir në Elbasan, rezultonte se nuk ishin kryer disa veprime hetimore, kështu një ndër këto veprime ishte pyetja e të pandehurit Ervis Bardhi, shtetas të cilit i rezulton gjurma…

Vrasja e Gentian dhe Nezir Beqirit, dëshmia e plotë e 2 policëve rojë

Në lidhje me ngjarjen ku mbeten të vrarë babë e bir, Nezir dhe Gentjan Beqiri, në gushtin e 2012 -s vijojnë të dalin dëshmi nga dosja hetimore. Kësaj here sjellim dëshminë e dy policëve që kanë qenë në shërbim momentin…

Dëshmia e të penduarit që fundosi grupin e Cukalit

Pas arrestimit të Enver Jamaku dhe kushëririt të tij Edmondit, të dy banor të Zall bastarit dhe dëshmisë së Enverit, policia ka nisur verifikimin e të gjithë bazës ku qëndronin grupi kriminal. Personi i parë i vënë në pranga ka…

Masakra e 9 viteve më parë në Elbasan, prokuroria: Ja e vërteta! (dosja e plotë)

Prokuroria e Elbasanit ka nxjerrë dosjen në të cilën ka përshkuar të gjithë ngjarjen ku është vrarë Gentian Beqiri dhe iu ka marrë jetë të atit. Dosja është bazuar në rrëfimin e të penduarit të drejtësisë, shtetasit Ervis Bardhi, i…

FOTO/ Kanali i Suezit. Historiku i shtegut ujor më të famshëm të botës, i cili u inaugurua nga një shqiptar  

Sot e gjithë bota që nga shtetet më të vegjël deri tek më të fuqishmit, madje edhe mediat më të mëdha të botës kanë kryefjalë Kanalin e Suezit. Kjo pasuri gjigante dhe super-shpikje e ndërtuar nga dora e njeriut, që…

Çapjat dhe saga e përgjakshme e Elbasanit!

Rikthimi tek ekzekutimi brutal i babë e bir në 2012-n! Dëshmia e të penduarit të asaj masakre dhe dyshimet për një sërë ngjarjesh   Arrestimi pas 9 viteve i njërit prej dy njerëzve më të fuqishëm të fisit Çapja, arrestim…

FOTO/ Nga gërmadha në resorte, transformimi i bunkerëve të komunizmit

Disa foto mahnitëse tregojnë sesi shqiptarët i kanë shndrruar 175,000 bunkerë ushtarkë që u ndërtuan ndërsa vendi parashikonte Armagedonin bërthamor gjatë Luftës së Ftohtë. Një vendpushim bredgetar, një kafene në plazh dhe një mur kufitar janë disa nga përdorimet që…

FOTO/ ‘Dje dhe Sot’… Kur ndërtohej rruga Elbasan-Librazhd dhe si ka ndryshuar ndër vite

Shqipëria prej shumë vitesh është një vend në rindërtim, por ky zhvillim i hovshëm nuk ka kaluar pa lënë gjurmët e veta edhe në peizazhin natyror, sidomos në 30 vitet e fundit. Sot “Priza.al” sjell një fotogaleri interesante me pamje…

FOTOLAJM/ Shkuan në Gjermani për të marrë tanke për Shqipërinë, por vetëm pozuan mbi një ‘Leopard 2’

Ishte fillimi i viteve 1990-të kur Shqipëria demokratike që sapo kishte dalë nga diktatura komuniste, kishte filluar seriozisht edhe përpjekjet për t’u bërë anëtare e NATO-s dhe më pas edhe pjesë e BE-së. Në ato vite, përveç të tjerave, ushtria…

FOTO/ Lufta për radarët. Kur helikopterët amerikanë rrëzonin aeroplanët e vjetër sovietik që i përdorte edhe Shqipëria

Lufta e Vietnamit mes SHBA-ve dhe Vietnamit të Veriut e nisur në fillim të viteve 1960-1975, ishte një konflikt i dhunshëm dhe tepër i gjatë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës zbatuan taktika dhe metoda nga më të ndryshmet në këtë…

FOTO/ Ditari sekret i Enver Hoxhës: ‘Marshalli na kërcënonte se nëse ‘Baza e Vlorës nuk bëhej sovjetike, ata do të…’  

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë, (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së), ku ndodhet edhe ditari politik i Enver Hoxhës, të cilat i përkasin periudhës kohore 9 mars – 30 prill të vitit…

Hoteli i ‘mallkuar’ i Hitlerit/ Si ishte historia e ndërtesës 3 kilometra me 10 mijë dhoma që nuk pati kurrë mysafirë  

Gjermania naziste mbahet ndër të tjera edhe për shpikjet e shumta dhe për mega-strukturat e ndërtuara në mbarë Europën, pjesa më e madhe e të cilave i shërbenin qëllimeve të saj për luftë. Por në ishullin gjerman të Rugen-it në…

Publikohen fotot e rralla të Enver Hoxhës

Publikohen për herë të parë disa foto të rralla të mbledhjes së Komitetit Qëndror të Partisë së Punës së Shqipërisë, me eksponentët e lartë të Ministrisë së Mbrojtjes Popullore, dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme, e zhvilluar në datën 6…

‘Të merrte gjak në vetull !’/ ‘Zonja Vdekje’, vajza ruse që asgjësoi 309 nazistë me snaiper

Nuk ishin vetëm bombardimet me avion, marrja e territorit me armatën e tankeve dhe as bombardimi me regjimentet e artilerisë së rëndë. Operacioni “Barbarosa” pjesë e “luftës rrufe” të ideuar nga Adolf Hitleri, u fut në territorin e Bashkimit Sovjetik…

Zbulohet korrespondenca/ Ky ishte burri që kishte ndikim të padiskutueshëm te Adolf Hitleri

Shumë histori janë treguar e madje edhe shumë libra janë shkruar për njerëzit më të ngushtë dhe bashkëpunëtorët e ish-diktatorit gjerman, Adolf Hitler. Por hapja e arkivave në Gjermani apo gjetja rastësore e fakteve në Austri, ka treguar se edhe…