FOTO/Momentet më të bukura të javës, fotot nga ngjarjet kryesore në botë

Java që kaloi shënoi disa evente të rëndësishme: 35 vjetorin e katastrofës bërthamore të Çernobilit; në shumicën e rajoneve italiane, institucionet kulturore, restorantet dhe kafenetë janë rihapur, për të lehtësuar bizneset që u detyruan të mbyllen për muaj. Të paktën 44 njerëz u vranë dhe 150 u plagosën, pasi u shkelën gjatë një festivali fetar ku morën pjesë dhjetëra mijëra hebrenj ortodoksë në Izraelin verior.

Ja se si këto dhe histori të tjera nga java u kapën nga fotografët në të gjithë botën.

Foto 1: Gratë që veshin rroba dhe maska të zeza, me shenjën e radioaktivitetit dhe marshojnë nën çadra në Minsk. 26 Prill 2021.

Foto: 2 Mjekët dhe hebrenjtë ultra-ortodoksë qëndrojnë pranë trupave të mbuluar, pasi dhjetra njerëz u vranë dhe të tjerët u plagosën pas një shembje të tribunës në Meron, Izrael 30 prill 2021. David Cohen / AFP

Foto 3: Muzikantët dhe kori i teatrit të Operas Fenice interpretojnë “Verdi e la Fenice” për të shënuar rihapjen e teatrit të Operas Fenice në Venecia, Itali. 26 Prill 2021 Andrea Pattaro / AFP

Foto 4: Supehëna ngrihet mbi Urën e Portit të Sidneit në Australi. 27 Prill 2021 Mark Baker/ Foto e AP

Foto 5: Princi britanik William dhe Kate, Dukesha e Kembrixhit vizitojnë Manor Farm në Little Stainton, Durham, Angli. 27 Prill 2021 Owen Humphreys / AP

Foto 6: Nënkryetarja e SH.B.A. Kamala Harris përshëndet Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SH.B.A. Nancy Pelosi përpara Presidentit të SH.B.A. Joe Biden gjatë fjalimit të një seance të përbashkët të Kongresit US Capitol në Washington, DC. 28 Prill 2021. Jim Watson / AFP

Foto 7: Fituesit e çmimit për fotografinë më të mirë për “Nomadland”, pozojnë në sallën e shtypit në Oskaret në Los Anxhelos. 25 Prill 2021 Chris Pizzello / Foto e AP

Foto 8: Një bandë luan muzikë ndërkohë që nga Qendra Hapësinore Wenchang, provinca Hainan, Kinë ngrihet një raketë, e cila mbart modulin kryesor të stacionit hapësinor Tianhe të Kinës, 29 Prill 2021. STR / AFP

Foto 9: Studentët e universitetit kryejnë akrobaci ndërsa të tjerët bllokojnë rrugën gjatë një greve kombëtare kundër reformës së propozuar të qeverisë në Bogota, Kolumbi. 28 Prill 2021 Fernando Vergara AP Photo

Foto 10: Fotografitë ajrore të marra të viktimave të djegura që humbën jetën për shkak të koronavirusit COVID-19 shihen në një terren kremimi në New Delhi. 26 Prill 2021 Xhevel Samad / AFP

Foto 11: Anëtarët palestinezë të Hamasit ngjiten përgjatë murit të një ndërtese, ndërsa tregojnë aftësitë e tyre gjatë një ceremonie diplomimi policie në Gaza 26 Prill 2021. Mahmud Hams / AFP

Foto 12: Një burrë lëkund fishekzjarre gjatë muajit të shenjtë mysliman të agjërimit të Ramazanit, në plazhin e Gaza City. 26 Prill 2021 Hatem Moussa

Foto 13: Adhuruesit myslimanë spërkaten me ujë të freskët gjatë lutjeve të së Premtes për muajin e shenjtë mysliman të Ramazanit në Xhaminë Al Aqsa, Qyteti i Vjetër i Jeruzalemit. 30 Prill 2021 Mahmoud Illean / AP Photo

Foto 14: Një burrë i veshur me një maskë vendos emrin e një Budisti në përgatitje për ditëlindjen e ardhshme të Budës më 19 maj në tempullin Jogye në Seul, Koreja e Jugut 27 Prill 2021. Lee Jin-man / AP Photo

Burimi i lajmit: Euronews. Përshtati: “Priza.al”

 

Shikime: 6
Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *