FOTO/ Dalin pamjet e rralla nga strofka ku fshihej ‘mbreti i terrorit’ në malet e ‘Tora Bora’ në Afganistan

Ai tashmë ka vdekur dhe eshtrat i janë hedhur në fund të detit, por sërish fama e tij e keqe, vijon të ngjall kureshtje tek njerëzit. Është fjala për kreun e organizatës terroriste më famëkeqe “Al Kaeda”, sheikun Osama Bin Laden, për të cilin së fundi kanë dalë pamuje të reja nga vendet ku ai fshihej.

Fotot të rralla të ish-krye-terroristit Bin Laden janë publikuar javën e kaluar në kuadër të gjyqit të terrorizmit te gjeneralit të Bin Laden, Khaled al-Fawaz.

Did Pakistan know that Osama Bin Laden was hiding in Abbottabad? | Rootclaim

Al-Fawaz ishte kanali i komunikimeve të grupit “Al Kaeda” me Londrën, në mesin e viteve 1990 dhe imazhet po paraqiten në mbështetje të provave të akuzës.

Bin Laden, gjeti strehim në malet e ashpra “Tora Bora” në Afganistan, pas sulmeve terroriste të 11 Shtatorit në SHBA.

Në një prej imazheve ai shihet i ulur mes librave e armëve në atë që duket si zyra e tij personale.

Terror Files: What's on Osama Bin Laden's Private Bookshelf - ABC News

Osama fillimisht emigroi nga vendlindja e tij, Arabia Saudite, drejt Afganistan në fund të viteve 1980-të, i stëërvitur nga CIA, për të marrë pjesë si udhëheqës në gueriljet muxhahedine në luftën kundër pushtimit të Bashkimit Sovjetik atje. Ai më vonë krijoi grupin “Al Kaeda” me ushtarët e kësaj lufte.

Në galerinë e mëposhtme shihen pamjet impresionuese të shumë të kërkuarit më të famshëm politik në arrati…

Osama bin Laden liked 9/11 conspiracy theories

Osama Bin Laden: A Terrorist's Life

 

The Krinks of Osama bin Laden -The Firearm Blog

The Killing of Osama Bin Laden' by Seymour Hersh details a grave threat to our democracy - Los Angeles Times

 

/Priza.al/

Shikime: 6
Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *