FOTO/ Avullorja 60-vjeçare shndrrohet në një super vilë mbi ujë, ‘vizitojeni nga brenda’

Një anije angleze 60-vjeçare me një madhësi prej 185 metrash katrorë, ka dalë në shitje për 875,000 paundë. Anija e gjerë me katër shtretër dhe dy tualete është e ankoruar në Wapping dhe ka pamje nga ‘Tower Bridge’. Anija mban emrin ‘Rock’ dhe është ndërtuar në vitin 1961 nga një farkëtar britanik. Anija përshkruhet si një shtëpi e madhe dhe e rehatshme. Shtëpia lundruese përbëhet nga një zyrë, sallon të madh dhe kuzhinë.

Rock was built in 1961 and is one of the last surviving and fully operational Medway Coasters. It is described as a "piece of British maritime history' by it's current artist owner

Pronarja aktuale e anijes, Anne Lydia Wainëright e përshkruan anijen si një ‘pjesë të historisë detare britanike’.

Kur blini një anije si ‘Rock’, ju po merrni një pjesë të historisë detare britanike, një lloj tjetër stili jetese dhe ndoshta një nga pamjet më të mira dhe ikonike të Londrës nga lumi Thames’, tha ajo.

Rock is permanently moored in Wapping, East London and has impressive views of Tower Bridge. Apartments in the area with the same amount of space can go for as much as £2million

A beautiful solid wooden wheelhouse on board 'Rock' is somewhat of a time capsule and gives impressive views across the City of London

A study area with an old-style wood burner and more circular windows on board the vessel is a British maritime history buff's dream

There is plenty of storage space on board the spacious boat, which is 60 years old and large enough for a family of eight or four couples

One of the bedrooms on board the barge, which can sleep up to eight people. The boat was refurbished in 2003 with fittings to stabilise it

Nautical window frames can be seen throughout the 2,000 sq ft vessel as seen in this cabin. One of the bedrooms is an en-suite

There is plenty of entertaining and relaxing space on board Rock, with a spacious open-plan kitchen and living room area where guests can peek out onto the river

The kitchen, recently decorated in an elegant and neutral grey, opens out onto the spacious living room. Ceiling windows give the boat plenty of natural light

One of the two bathrooms on board the four cabin barge has space for bathtub. Another bathroom is on en-suite of one of the four bedrooms

The original-style dining area can be enjoyed by all eight boat inhabitants and has breathtaking views of the river and of Tower Bridge

Another view of the living and dining room area shows the boat has standing headroom throughout. There is plenty of space for books and other belongings

Përshtati:Priza.al/Burimi:DailyMail

 

Shikime: 4
Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *